Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Prezydent podpisał nowelizację ustawy covidowej. Co z dodatkami dla personelu medycznego?

Dodatek za pracę z pacjentami “covidowymi” będą otrzymywać tylko medycy skierowani przez wojewodę. A ci, którzy zachorują albo będą na kwarantannie – dostaną jedynie zasiłek chorobowy w wysokości 100 proc. wymiaru zasiłku.

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 28 października r. o zmianie ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19, jak poinformowała dziś Kancelaria prezydenta. Nowelizacja podpisana dziś przywraca pierwotne brzmienie art. 20 ustawy tej ustawy, zaproponowane w projekcie i w kształcie uchwalonym przez Sejm w trzecim czytaniu. Usuwa także błąd, który miał miejsce podczas rozpatrywania w Sejmie poprawek Senatu do ustawy z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19.

Jak czytamy w ustawie “Usunięto także możliwość wypłaty osobie zatrudnionej w podmiocie leczniczym – w okresie podlegania obowiązkowej kwarantannie lub izolacji w warunkach domowych, wynikających z pozostawania w styczności z osobami chorymi z powodu COVID-19 w związku z wykonywaniem obowiązków wynikających z zatrudnienia w podmiocie leczniczym oraz w czasie niezdolności do pracy z powodu COVID-19 – wynagrodzenia w pełnej wysokości, przewidując jedynie możliwość wypłaty zasiłku chorobowego w wysokości 100% podstawy wymiaru zasiłku.

Wykluczono także możliwość wypłaty zasiłku w przypadku podlegania izolacji, tj. odosobnienia osoby lub grupy osób chorych na chorobę zakaźną albo osoby lub grupy osób podejrzanych o chorobę zakaźną, w celu uniemożliwienia przeniesienia biologicznego czynnika chorobotwórczego na inne osoby.

Uchylono również art. 22 ustawy z dnia 28 października 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19, który przewidywał obowiązek Prezesa NFZ dokonania zmiany planu finansowego NFZ na rok 2020 w celu podwyższenia opłaty ryczałtowej”.

Przypomnijmy, że to Sejm podczas sobotnich obrad zadecydował, by dodatki w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwały jedynie tym pracownikom medycznym, którzy zostali do leczenia chorych na covid-19 skierowani przez wojewodów. Senat wniósł o odrzucenie tej nowelizacji, bo zdaniem senatorów narusza ona m.in. zasadę równości zwartą w art. 32 konstytucji. Ale Sejm odrzucił uchwałę Senatu. To Senat także optował za wypłatą 100 proc. dodatku wynagrodzenia wszystkim pracownikom służby zdrowia, którzy pracują z chorymi na covid-19 – i to właśnie ten zapis posłowie PiS uznali za błędny.

Ustawa wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia.

el

Strona głównaWiadomości z PolskiPrezydent podpisał nowelizację ustawy covidowej. Co z dodatkami dla personelu medycznego?