Joe Biden, Andrzej Duda fot. KPRP

Prezydent Joe Biden w Warszawie. „Za wolność waszą i naszą”

Prezydent USA drugi dzień gości w Polsce. Dziś spotkał się z prezydentem Andrzejem Dudą i odwiedził Stadion Narodowy, na którym przebywają uchodźcy. – Możecie na nas liczyć za wolność waszą i naszą – powiedział. I nazwał Władimira Putina rzeźnikiem.

Prezydent Joe Biden w czasie spotkania z Andrzejem Dudą rozmawiał o wspieraniu narodu i rządu Ukrainy, a także pomocy dla polskiej energetyki i działaniach w zakresie bezpieczeństwa pod przewodnictwem USA. Prezydent Biden powiedział, że „artykuł 5. jest dla nas świętym obowiązkiem” mając na myśli artykuł Traktatu północnoatlantyckiego, który mówi o tym, iż każdy atak na któregoś z członków NATO powinien być interpretowany przez pozostałe kraje członkowskie jako atak na nich samych.

Zdaniem prezydenta Bidena Putin miał nadzieję, że uciekając się do tradycyjnej strategii rosyjskiej, czyli wbijania klina między sojuszników, uda mu się odłączyć wschodnią flankę NATO od zachodniej i przejąć nad nią kontrolę.
– Nie udało mu się to – podsumował prezydent Biden. – Wszyscy jesteśmy razem. To niezwykle ważne, żeby Polska i USA utrzymały pełne partnerstwo w naszych dalszych działaniach.

Dlatego tak ważny jest 5 artykuł NATO, bo jest on świadectwem jedności sojuszu. Prezydent Biden nazwał go nawet „świętym” obowiązkiem dla każdego członka sojuszu.
– NATO powinno być w pełni zjednoczone – powiedział. I podkreślił, że nie może tu być żadnych podziałów ani rozdźwięku.

Prezydent podziękował też Andrzejowi Dudzie i wszystkim Polakom za otwarcie swoich domów i serc potrzebującym bliźnim. Zapewnił też o dalszym zaangażowaniu we wspieranie narodu i rządu Ukrainy, a prezydenta Putina nazwał „rzeźnikiem” mówiąc o zbrodniach wojennych, jakie popełniają rosyjskie wojska na Ukrainie.
– Bolesne doświadczenia dwóch wojen nauczyły nas, że nie można się dystansować w krytycznych sytuacjach – podsumował prezydent USA. – A stabilna Europa to rzecz krytycznie ważna dla Stanów Zjednoczonych. Dlatego musimy być w ciągłym kontakcie.

Po spotkaniu z prezydentem Dudą Joe Biden pojechał na Stadion Narodowy, gdzie przebywają uchodźcy, odwiedził także punkt nadawania numerów PESEL Ukraińcom. Spotkał się także z premierem Mateuszem Morawieckimi prezydentem Warszawy Rafałem Trzaskowskim.

Prezydent Andrzej Duda w wystąpieniu dla dziennikarzy zwrócił uwagę, że spotkanie z prezydentem Bidenem było dłuższe niż planowano ze względu na wiele ważnych tematów, które trzeba było omówić. Podkreślił, że Polska ma bardzo dobre relacje gospodarcze z USA, a obroty przekraczają 18 mld dolarów – dlatego podczas spotkania poruszono też plany zakupu amerykańskiego sprzętu wojskowego.
– Jesteśmy poważnym partnerem i sojusznikiem – mówił Andrzej Duda. – Czynimy wszystko, aby sprostać też zadaniu obrony własnego kraju, dlatego planujemy wydanie 3 proc. PKB na obronność.

Prezydent Duda podziękował też prezydentowi Bidenowi za obecność i zdecydowany głos wzywający do przerwania inwazji Rosji na Ukrainę.