Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Premier Morawiecki ogłosił trzy główne cele w walce z pandemią. Wracają godziny dla seniorów

Ograniczenie liczby zgonów, zapewnienie wydolności służby zdrowia i ochrony najbardziej narażonym oraz utrzymanie gospodarki na możliwie wysokich obrotach. To są cele rządu na najbliższy czas, jak oświadczył Morawiecki podczas dzisiejszej konferencji prasowej.

Zgodnie z zapowiedzią po zakończeniu obrad Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w sprawie pandemii rozpoczęła się konferencja prasowa premiera. Miała być poświęcona zmianom w sferze edukacji, jednak premier skupił się na sytuacji epidemiologicznej kraju i kolejnych rozwiązaniach, które przygotował rząd, by poprawić sytuację w Polsce.

Mateusz Morawiecki rozpoczął swoje wystąpienie od zwrócenia uwagi, że nie tylko w Polsce padają rekordy zgonów i zakażeń, ale tak jest w całej Europie. Dziennie zakaża się około 350 tys. osób. To dlatego głównymi celami rządu na najbliższe tygodnie będzie ograniczenie zgonów i zapewnienie ochrony osobom najbardziej narażonym na utratę zdrowia lub życia, a także zapewnienie wydolności służby zdrowia i utrzymanie działającej gospodarki.

To oznacza, że firmy nadal będą działać, choć oczywiście będą musiały przestrzegać ograniczeń wprowadzonych ze względu na obowiązującą w całym kraju żółtą strefę. Premier dodatkowo zapowiedział ułatwienia dla osób, które ukończyły 60 lat.
– Wprowadzamy godziny dla seniorów w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach – od godziny 10:00 do 12:00 – powiedział. – Ta zasada obowiązuje od 15 października.

Premier zaapelował też do organizacji pozarządowych o wsparcie w opiece nad tymi seniorami, by w tej sytuacji jak najmniej wychodzili z domów. Zrobienie zakupów za starszą osobę czy wyprowadzenie jej psa pomoże ograniczyć jej kontakty z potencjalnymi nosicielami koroanwirusa i zachować reżim sanitarny. Zapowiedział też przekazanie dodatkowych 38 mln zł dla domów pomocy społecznej.

Dobrą wiadomością jest też podpisanie przez rząd umowy na dostawę 80 tys. dawek remdesiviru, leku, który jest bardzo skuteczny w leczeniu covid-19. Od kilku tygodni szpitale, które miały na tyle wysoki poziom referencyjności, że mogły leczyć tym lekiem, w tym poznański szpital im. Strusia, alarmowały, że nie mają już czym leczyć pacjentów. Jak zapewnił premier, już w tym miesiącu powinno nadejść 20 tys., dawek, a pozostałe będą przekazywane stopniowo aż do marca.

Jeśli chodzi o edukację – tu w najbliższym czasie premier nie przewiduje zmian. 98 proc. szkół jego zdaniem funkcjonuje normalnie, więc nie ma konieczności wprowadzania nauki w trybie zdalnym dla wszystkich placówek. Nauka będzie się odbywała tak jak dotychczas, bo system opracowany w sierpniu przez ministerstwo edukacji zdaje egzamin, jak ocenił.

Premier zapowiedział też, że Agencja Rezerw Materiałowych przekaże szpitalom kolejnych 300 respiratorów i 264 kadriomonitory. Na bieżąco jest też zwiększana liczba łóżek covidowych tam, gdzie jest to potrzebne. Jednak wszyscy muszą pamiętać, że najważniejsza i najbardziej skuteczna jest zasada DDM: dystans, dezynfekcja i maseczka.

el

 

Strona głównaWiadomości z PolskiPremier Morawiecki ogłosił trzy główne cele w walce z pandemią. Wracają godziny...