Prawie 20 ton pomocy humanitarnej pojechało do Ukrainy

dary dla Ukrainy fot. Powiat Poznański

Prawie 20 ton darów: żywności długoterminowej, kosmetyków, chemii gospodarczej, odzieży oraz 29 agregatów prądotwórczych wyjechało 22 lutego z Poznania do rejonu obuchowskiego w Ukrainie. To dar powiatu poznańskiego.

Władze powiatu regularnie pomagają walczącej Ukrainie – tylko w ubiegłym roku wydały z budżetu ponad 1,5 mln zł na działania pomocowe dla Ukrainy oraz dla uchodźców przebywających na terenie powiatu poznańskiego.
– Cieszę się, że ponownie możemy pomóc naszym partnerom – mówił starosta jan Grabkowski. – Słuchamy uważnie potrzeb przyjaciół i w miarę możliwości staramy się sprostać ich oczekiwaniom. Robimy to z potrzeby serca. Chcemy, żeby wiedzieli, że ta część Europy i cały wolny świat jest razem z nimi.

Obecna partia to około 20 ton darów wartości ponad 300 tys. zł. To przede wszystkim 29 agregatów prądotwórczych z osprzętem, które są bezcenne przy brakach prądu w Ukrainie. Jest tu też żywność długoterminowa, taka jak mąka, cukier, makaron, konserwy, ale także kosmetyki, chemia gospodarcza, środki czystości i dezynfekcji, 60 sztuk strojów sportowych oraz koce, kołdry i poduszki.

– Obecnie w rejonie obuchowskim mieszka ponad 89 tys. osób przesiedlonych z najbardziej zniszczonych i bombardowanych części Ukrainy – wyjaśnia Iryna Stareńka, zastępca Głowy Państwowej (Wojskowej) Administracji Rejonu Obuchowskiego. – Dlatego bardzo dziękujemy za wsparcie, które trafi do naszych rodaków. Dziś jesteśmy w sytuacji, gdzie musimy pomagać naszym mieszkańcom, którzy w wyniku działań wojennych tracą dachy nad głową i jednocześnie wspierać przesiedleńców. Wasza pomoc jest nieoceniona. Trudno słowami wyrazić wdzięczność za okazane serce i ciepło.

Tylko w 2022 r. powiat poznański przekazał na rzecz Ukrainy 12 ton darów (produkty spożywcze i chemiczne), wyremontowany wóz strażacki, dwa ambulanse z wyposażeniem medycznym oraz samochód terenowy. Dzięki wsparciu powiatu prowadzone były również kursy języka polskiego, które są kontynuowane w tym roku i cieszą się bardzo dużą popularnością.

– Nasze wsparcie jest konsekwencją działań podjętych w ubiegłym roku – wyjaśnia starosta. – Bardzo chciałbym jeszcze bardziej zaangażować region Hanower we wspólne, dobre praktyki na rzecz naszych wschodnich sąsiadów. Wierzę, że po wygranej wojnie nasze kontakty będą opierać się o konkretne działania. Wartość dotychczas udzielonej pomocy szacujemy na około 1,8 mln zł.

Właśnie o ściślejszej współpracy między powiatem poznańskim a regionem Hanoweru przy pomocy dla Ukrainy rozmawiano podczas wideokonferencji, która odbyła się w ubiegłym tygodniu. Oprócz starosty Grabkowskiego uczestniczyli w niej Steffen Krach, prezydent partnerskiego regionu Hanower w Niemczech, a także Oleksandr Homon, naczelnik administracji wojskowej rejonu obuchowskiego. Prezydent Krach zadeklarował chęć niesienia pomocy oraz osobistego spotkania z przedstawicielami rejonu obuchowskiego. Przypomnijmy, że w ubiegłym roku hanower przesłał do Ukrainy, za pośrednictwem powiatu poznańskiego, 3 tony darów.

Podziel się:

Ostatnio dodane: