Sprawdzanie zgód TCF
niedziela, 11 maja, 2025

Pracownicy MOPR odwiedzają koczowiska bezdomnych. Gdzie można liczyć na pomoc?

Jak co roku przed nastaniem mrozów pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, policjanci, strażnicy miejscy i działacze organizacji pozarządowych odwiedzają koczowiska osób bezdomnych. Ale to nie jest jedyna pomoc, jaką oferują.

– Wspólna akcja pracowników socjalnych, strażników miejskich, policjantów i streetworkerów z organizacji pozarządowych tradycyjnie rozpoczyna się w listopadzie – mówi Anna Zając-Domżał, zastępczyni dyrektora MOPR w Poznaniu.

Pracownicy socjalni MOPR z Działu Pomocy Osobom Bezdomnym zidentyfikowali w Poznaniu około 130 miejsc niemieszkalnych, czyli pustostanów, bunkrów, szałasów albo altanek na opuszczonych działkach, w których przebywa około 150 osób w kryzysie bezdomności. Te miejsca są regularnie sprawdzane przez cały rok, a w okresie jesienno-zimowym – częściej. Pracownicy informują o formach pomocy dla osób w kryzysie bezdomności, na przykład pomocy medycznej, leków, odzieży czy bezpłatnych, ciepłych posiłkach i przypominają, że mogą przenieść się do schroniska.

– Podczas objazdów miejsc niemieszkalnych pracownicy socjalni namawiają osoby w kryzysie bezdomności do skorzystania z oferty miasta – mówi Ewa Blukacz, kierownik Działu Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR. – Poznańskie schroniska dysponują ponad 300 miejscami, w tym 30 z usługami opiekuńczymi. Kilkadziesiąt osób znajdzie schronienie w ogrzewalni przy ul. Krańcowej oraz noclegowni przy ul. Borówki.

2 listopada ruszył Mobilny Punkt Wsparcia przy ulicy Dworcowej 1 na wysokości Dworca Letniego. Tam są wydawane posiłki osobom bezdomnym, środki czystości czy ciepła odzież, mogą oni tam również uzyskać porady socjalne od poniedziałku do piątku, od godziny 17.00 do 19.00. Z kolei dodatkowo w poniedziałki, środy i piątki stacjonuje tam ambulans Fundacji Akceptacja, którego załoga zapewnia pomoc przedmedyczną. Punkt prowadzą stowarzyszenia Pogotowie Społeczne i Dom Pomocna Dłoń, a finansuje miasto.

Ciepłe posiłki oferują bezdomnym także cztery jadłodajnie prowadzone przez siostry urszulanki, albertynki, franciszkanki i elżbietanki. Codziennie wydają około 800 posiłków. Jadłodajnia przy ul. Ściegiennego 133 czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 12.00, w soboty od 10.00 do 11.30, a w piątki o 17.30 są wydawane kanapki. Jadłodajnia przy ulicy Taczaka 7 działa od poniedziałku do soboty w godz. 10-11.30 oraz w godz. 15.30-16.15, przy ul. Niegolewskich 23 od poniedziałku do soboty w godz. 11.00 – 12.00, a przy ul. Łąkowa 4 od poniedziałku do soboty w godz. 10.00 – 12.00. Przed jadłodajniami często parkuje też mobilny ambulans Caritasu – zazwyczaj raz w tygodniu – by udzielać pomocy potrzebującym.

Jak informuje MOPR – ostatnie ogólnopolskie badanie liczby osób w kryzysie bezdomności, przeprowadzone w 2019 r., wykazało, że na terenie Poznania przebywało 1030 osób. Dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej potwierdzają doświadczenia pracowników MOPR – w 2022 roku z pomocy placówek MOPR skorzystało 1432 osób: 603 osobom wskazano miejsce schronienia w placówce, 769 zostało przyjętych do ogrzewalni, w 953 przypadkach ustalono uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Pracownicy Działu Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR przypominają, że o osobie potrzebującej pomocy można poinformować MOPR telefonicznie, ale także za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie. Można też wezwać straż miejską lub powiadomić czynny całą dobę Punkt Interwencji Kryzysowej.

Źródło: MOPR
Strona głównaPoznańPracownicy MOPR odwiedzają koczowiska bezdomnych. Gdzie można liczyć na pomoc?