Sprawdzanie zgód TCF
poniedziałek, 6 maja, 2024

Pracownicy MOPR odwiedzają koczowiska bezdomnych. Gdzie można liczyć na pomoc?

Jak co roku przed nastaniem mrozów pracownicy Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie, policjanci, strażnicy miejscy i działacze organizacji pozarządowych odwiedzają koczowiska osób bezdomnych. Ale to nie jest jedyna pomoc, jaką oferują.

– Wspólna akcja pracowników socjalnych, strażników miejskich, policjantów i streetworkerów z organizacji pozarządowych tradycyjnie rozpoczyna się w listopadzie – mówi Anna Zając-Domżał, zastępczyni dyrektora MOPR w Poznaniu.

Pracownicy socjalni MOPR z Działu Pomocy Osobom Bezdomnym zidentyfikowali w Poznaniu około 130 miejsc niemieszkalnych, czyli pustostanów, bunkrów, szałasów albo altanek na opuszczonych działkach, w których przebywa około 150 osób w kryzysie bezdomności. Te miejsca są regularnie sprawdzane przez cały rok, a w okresie jesienno-zimowym – częściej. Pracownicy informują o formach pomocy dla osób w kryzysie bezdomności, na przykład pomocy medycznej, leków, odzieży czy bezpłatnych, ciepłych posiłkach i przypominają, że mogą przenieść się do schroniska.

– Podczas objazdów miejsc niemieszkalnych pracownicy socjalni namawiają osoby w kryzysie bezdomności do skorzystania z oferty miasta – mówi Ewa Blukacz, kierownik Działu Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR. – Poznańskie schroniska dysponują ponad 300 miejscami, w tym 30 z usługami opiekuńczymi. Kilkadziesiąt osób znajdzie schronienie w ogrzewalni przy ul. Krańcowej oraz noclegowni przy ul. Borówki.

2 listopada ruszył Mobilny Punkt Wsparcia przy ulicy Dworcowej 1 na wysokości Dworca Letniego. Tam są wydawane posiłki osobom bezdomnym, środki czystości czy ciepła odzież, mogą oni tam również uzyskać porady socjalne od poniedziałku do piątku, od godziny 17.00 do 19.00. Z kolei dodatkowo w poniedziałki, środy i piątki stacjonuje tam ambulans Fundacji Akceptacja, którego załoga zapewnia pomoc przedmedyczną. Punkt prowadzą stowarzyszenia Pogotowie Społeczne i Dom Pomocna Dłoń, a finansuje miasto.

Ciepłe posiłki oferują bezdomnym także cztery jadłodajnie prowadzone przez siostry urszulanki, albertynki, franciszkanki i elżbietanki. Codziennie wydają około 800 posiłków. Jadłodajnia przy ul. Ściegiennego 133 czynna jest od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00 – 12.00, w soboty od 10.00 do 11.30, a w piątki o 17.30 są wydawane kanapki. Jadłodajnia przy ulicy Taczaka 7 działa od poniedziałku do soboty w godz. 10-11.30 oraz w godz. 15.30-16.15, przy ul. Niegolewskich 23 od poniedziałku do soboty w godz. 11.00 – 12.00, a przy ul. Łąkowa 4 od poniedziałku do soboty w godz. 10.00 – 12.00. Przed jadłodajniami często parkuje też mobilny ambulans Caritasu – zazwyczaj raz w tygodniu – by udzielać pomocy potrzebującym.

Jak informuje MOPR – ostatnie ogólnopolskie badanie liczby osób w kryzysie bezdomności, przeprowadzone w 2019 r., wykazało, że na terenie Poznania przebywało 1030 osób. Dane Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej potwierdzają doświadczenia pracowników MOPR – w 2022 roku z pomocy placówek MOPR skorzystało 1432 osób: 603 osobom wskazano miejsce schronienia w placówce, 769 zostało przyjętych do ogrzewalni, w 953 przypadkach ustalono uprawnienia do świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych.

Pracownicy Działu Pomocy Osobom Bezdomnym MOPR przypominają, że o osobie potrzebującej pomocy można poinformować MOPR telefonicznie, ale także za pomocą formularza zgłoszeniowego na stronie. Można też wezwać straż miejską lub powiadomić czynny całą dobę Punkt Interwencji Kryzysowej.

Źródło: MOPR
Strona głównaPoznańPracownicy MOPR odwiedzają koczowiska bezdomnych. Gdzie można liczyć na pomoc?