Poznańskie Centrum Świadczeń rozpoczyna nabór wniosków na pomoc finansową

W tym roku ma ich zostać złożonych nawet 100 tysięcy. – W Poznaniu od lat składanie wniosków i wypłata świadczeń przebiega sprawnie i bezproblemowo – zapewnia Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania.

W trosce o komfort i czas poznaniaków PCŚ wprowadza liczne usprawnienia i zachęca do telefonicznego umawiania się na wizyty.

Świadczenia rodzinne, alimentacyjne i wychowawcze (500+) przyznawane są czasowo. Aby otrzymać świadczenia w kolejnym roku, trzeba złożyć nowy wniosek. Można to zrobić już w lipcu – ale tylko pod warunkiem, że złoży się go za pomocą kanałów elektronicznych (np. bankowość elektroniczna, portal empatia, portal e-puap). W wersji papierowej wnioski będzie można składać dopiero od 1 sierpnia. Nowością w tym roku będzie możliwość wnioskowania o świadczenie wychowawcze (500+) na każde dziecko do 18. roku życia bez względu na dochód rodziny.

– Złożenie dokumentu elektronicznie nie jest skomplikowane, a pozwala oszczędzić czas – podkreśla Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta. – Dzięki temu w Poznaniu od lat składanie wniosków i wypłata świadczeń przebiega sprawnie i bezproblemowo. Wierzę, że w tym roku też tak będzie. Jeśli ktoś jednak naprawdę musi przyjść osobiście, zachęcam do rejestrowania się i umawiania przez internet.

Wnioski o świadczenia rodzinne oraz o świadczenie “Dobry Start” będzie można składać od 1 lipca do 30 listopada. Uwaga: po tym terminie wniosek o “Dobry start” nie będzie podlegał rozpatrzeniu. W przypadku świadczeń alimentacyjnych termin upływa miesiąc wcześniej, a więc 31 października.

W przypadku świadczenia 500+ wniosek będzie można składać również od 1 lipca. Termin ten dotyczy zarówno rodziców i opiekunów dzieci, które wcześniej nie były objęte programem, jak i dzieci, które mają ustalone prawo do świadczenia do 30 września.

– Trzeba jednak pamiętać, że aby otrzymać spłatę świadczenia od lipca, wniosek trzeba złożyć do końca września – mówi Grzegorz Karolczyk, dyrektor PCŚ. – Po tym terminie świadczenie będzie przyznawane od miesiąca złożenia wniosku – bez wyrównania od lipca.

Do obsługi tak dużej liczby wniosków miasto uruchomi w sierpniu 4 punkty. By oddać dokumenty osobiście, należy udać się do siedziby Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Wszystkich Świętych 1 lub przy ul. Małachowskiego 10. Można też to zrobić w salach obsługi Urzędu Miasta Poznania przy ul. Libelta i 28 Czerwca 56. (Wydział Spraw Obywatelskich i Uprawnień Komunikacyjnych oraz Wydział Działalności Gospodarczej i Rolnictwa).

By uniknąć kolejek, najlepiej wcześniej ustalić termin wizyty. Rezerwacji można dokonać telefonicznie (61 646 33 44) lub przez internet (www.pcs-poznan.pl).

Autor: UMP / op. AS

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze