Poznański tramwaj będzie jeździł po Krakowie!

tramwaj 102n tak zwany kanciak fot. MPK Poznań

Historyczny tramwaj 102N popularnie zwany „kanciakiem”, który co starsi poznaniacy pamiętają z regularnych kursów po mieście, pojechał na gościnne występy do Krakowa. W czasie wakacji będzie kursował po krakowskich torach.

„Kanciak” został z honorami powitany w Krakowie i oficjalnie zaprezentowany. „To efekt wyjątkowej współpracy krakowskiego przewoźnika i MPK w Poznaniu” – wyjaśnia poznańska firma. – „Spółki zdecydowały się wymienić na okres wakacyjny swoimi pojazdami”.

– Krakowska Linia Muzealna zostanie uruchomiona w tym roku już po raz 20 – mówi Marek Gancarczyk z MPK S.A. w Krakowie. – W tym roku podczas wakacji mieszkańcy i turyści będą mieli możliwość podróży historycznymi tramwajami z niemal każdego dużego polskiego miasta. Do kolekcji MPK S.A. w Krakowie, w której są nie tylko zabytkowe krakowskie tramwaje, ale także wagony z Wrocławia, Warszawy i Gdańska, dołączy bowiem na kilka najbliższych miesięcy wagon 102N z Poznania, natomiast do Poznania pojedzie krakowski 4N.

Warto przypomnieć, że wagon 102N z numerem 1, który ze względu na charakterystyczny kształt został nazwany „kanciakiem”, przyjechał do Poznania na początku 1970 roku. W pierwszy kurs wyruszył z zajezdni przy ul. Głogowskiej 14 stycznia tego samego roku i kursował po poznańskich torowiskach aż do 2001 roku. Gdy wycofano go z ruchu, MPK Poznań oraz członkowie Klubu Miłośników Pojazdów Szynowych niemałym wysiłkiem doprowadzili go z powrotem do idealnego stanu i tramwaj 1 grudnia 2004 roku rozpoczął swoją karierę jako pojazd historyczny.

W Poznaniu kursuje jako pojazd linii turystycznych, jest także wykorzystywany podczas przejazdów okolicznościowych i parad, w których biorą udział pojazdy MPK. Co ciekawe, na krakowskich torach będzie drugim „kanciakiem” – ten pierwszy stanowi własność krakowskiego MPK, ma numer inwentarzowy 203 i jest starszy o blisko miesiąc od poznańskiego. Niebieski tramwaj kursował w ruchu liniowym do 1997 roku, a obecnie znajduje się w kolekcji historycznego taboru MPK S.A. w Krakowie.

Podziel się:

Ostatnio dodane: