Poznań: Zwierzęta umierają z wyczerpania – akcja fundacji Viva

Otwarte Klatki lis6, fot. Otwarte Klatki
Przejeżdżają tysiące kilometrów, często w fatalnych warunkach, bez wody i pożywienia. Fundacja Viva z kampanią Żywy Towar oraz PETA zapraszają dziś o 19.00 na akcję uliczną “Stop live exports” o cierpieniu zwierząt.

„Krowy, świnie, owce oraz inne zwierzęta wciąż transportowane są tysiące kilometrów wewnątrz krajów unijnych i poza granice Unii Europejskiej. Podczas transportów cierpią z powodu głodu i pragnienia. Są zmuszone wytrwać wielodniowe a nawet wielotygodniowe transporty we własnych odchodach, bez dostępu do wystarczającej ilości wody i pożywienia” – opisują działacze fundacji. – „Zwierzęta umierają z wycieńczenia lub tratując się wzajemnie w panice w przepełnionych ciężarówkach i na pokładach statków transportowych. Te, które przeżyją zostają zabite w krajach docelowych, najczęściej bez jakichkolwiek środków znieczulających”.

Fundacje i organizacje prozwierzęce zorganizowały już ponad czterdzieści akcji protestacyjnych w trzynastu krajach europejskich, by zwrócić uwagę na problem. Domagają się unijnego zakazu długodystansowego transportu żywych zwierząt.

– Politycy nie zdołali do tej pory zakazać tych uwłaczających prawom zwierząt koszmarnych transportów, choć wiedzą doskonale, że zwierzęta często docierają do krajów docelowych ze złamanymi kończynami, padające z głodu, cierpiąc w całkowitej przytomności i świadomości – mówi koordynator kampanii PETA, Jens Vogt.

– Również my wszyscy możemy aktywnie coś zmienić. Stosując dietę wegańską, ratujemy życie zwierząt i przyczyniamy się znacząco do zmniejszenia swojego śladu ekologicznego – dodaje Magda Góra z fundacji Viva.

Organizacje broniące praw zwierząt, w tym Viva i PETA zwracają również uwagę na fakt, że transporty zwierząt często naruszają rozporządzenie transportowe UE nr 1/2005, zgodnie z którym „nikt nie może przewozić zwierząt lub zlecać transportu zwierząt w sposób powodujący ich okaleczenie lub przyczyniający się do zadawania im cierpienia”.

Tym wszystkim problemom będzie poświęcona dzisiejsza akcja na placu Wolności, która rozpocznie się o godzinie 19.00.

Fundacja Viva

Podziel się:

Ostatnio dodane: