Poznań: Zupa na Głównym prosi o wsparcie

Żądamy chleba, Poznański Czerwiec fot. WMN
„Trzeci rok z rzędu zbieramy pieniądze na posiłki, które Zupa na Głównym od 4 lat wydaje potrzebującym” piszą działacze organizacji. – „W tym roku na 65 rocznicę Czerwca 56 r. chcemy zebrać 28 tysięcy”. Każdy może pomóc!

Zupa na Głównym to akcja społeczna działająca od 2017 roku i pomagająca osobom w kryzysie bezdomności oraz potrzebującym zagrożonym kryzysem. Jej działacze – w Zupie na Głównym pracuje społecznie ponad 40 wolontariuszek i wolontariuszy – rozdają posiłki potrzebującym, a zaczęło się od dworca głównego, stąd nazwa. Zawsze jest to pożywna, „domowa” zupa, kanapki, ciasto, kawa, herbata. Każde spotkanie to ponad sto osób, które korzystają z tego wsparcia – przez czas działalności ze wsparcia skorzystało ponad 6500 osób. Tylko w 2020 roku Zupa na Głównym wydała 10982 posiłki, które otrzymało 3200 osób.

Teraz Zupa na Głównym postanowiła zorganizować akcję pod hasłem: „Żądamy chleba!”, bo tak krzyczeli poznaniacy na ulicach podczas strajku 28 czerwca 1956 roku, a akcja potrwa właśnie do 28 czerwca.

„W taki sposób chcemy uczcić ważną dla wszystkich w Poznaniu rocznicę robotniczego buntu, w którym poznanianki i poznaniacy domagali się godnego życia. Wtedy krzyczeli na ulicach miasta: Żądamy chleba! Dziś mówimy to samo: Żądamy chleba! Tak rozumiemy lokalny patriotyzm, jako solidarność i obowiązek wobec tych, którzy mają w życiu trudno, nie zawsze z własnej winy” – apelują działacze.

Każde zebrane 15 zł to posiłek dla dwóch osób. Rok temu udało im się zebrać 21 tys. 208 zł 87 gr. W tym na 65. rocznicę Poznańskiego Czerwca chcą zebrać 28 tysięcy zł. Wesprzeć zbiórkę można wrzucając datek do jednej z puszek ustawionych w restauracjach, kawiarniach czy sklepach, a także kontaktując się Zupą na Głównym przez media społecznościowe. Zbiórka odbywa się także na pomagam.pl.

 

 

Podziel się:

Ostatnio dodane: