Poznań: Żubr z poznańskiego zoo na wolności!

Polesław 2 fot. Zoo Poznań
I to całkowicie zgodnie z prawem, jak na żubra z Poznania przystało. W ramach programu reintrodukcji, czyli wypuszczania zwierząt na wolność dziś pojechał do Drawieńskiego Parku Narodowego.

„Wypuszczanie zwierząt na wolność, do ich środowiska naturalnego to najwspanialsza część naszej pracy” – mówią zgodnie pracownicy poznańskiego ogrodu zoologicznego. Trzeba też jednak powiedzieć, że jest to praca bardzo trudna i żmudna, a i tak nie każde zwierzę urodzone w niewoli jest w stanie poradzić sobie samo w warunkach naturalnych.

Czy poradzi sobie żubr z Poznania o wdzięcznym imieniu Polesław? Urodził się dwa lata temu w Ogrodzie Zoologicznym w Poznaniu i praktycznie od początku to rozwiązanie było brane pod uwagę. Kilka tygodni temu specjaliści ostatecznie wydali ocenę pozytywną dla projektu wypuszczenia Polesława w Drawieńskim Parku Narodowym. I żubr rozpoczął treningi wchodzenia do transportera – bo przecież jakoś nad tę Drawę musi dojechać.

– Proces ten odbędzie się dzięki naszej współpracy z Zachodniopomorskim Towarzystwem Przyrodniczym – wyjaśnia Małgorzata Chodyła, rzeczniczka prasowa zoo. – Po żubra przyjechali przedstawiciele Zachodniopomorskiego Towarzystwa Przyrodniczego, dr Jacek Więckowski oraz inż Marcin Grzegorzek, a żubra Polesława na wolność wydaje dr Ewa Zgrabczyńska, dyrektor zoo w Poznaniu.

Wszystko poszło gładko: skrzynia została załadowana na samochód i wraz z pracownikami zoo (opiekunem i lekarzem weterynarii) żubr odjechał do Drawieńskiego Parku Narodowego.

– Dzięki współpracy Zoo Poznań z Zachodniopomorskim Towarzystwem Przyrodniczym żubry u nas urodzone będą wracały do stad wolnościowych – podsumowuje dyrektor Ewa Zgrabczyńska. – Najwspanialsza rola zoo, jako ośrodka hodowli, w którym rodzą się przedstawiciele gatunków zagrożonych wyginięciem i odzyskują wolność. Polesław wyruszył w podróż życia, będziemy relacjonować jej przebieg, a dzięki obroży radiotelemetrycznej – śledzić dalsze losy naszego dzieciaka!

Zoo Poznań, el