Poznań: Znów smog nad miastem! I zakaz palenia w piecach

smog półwiejska

Piękne słońce zachęcało dziś do wyjścia na spacer, jednak ze względu na smog lepiej dziś unikać wysiłku na powietrzu. Jakość powietrza jest zła i obowiązuje zakaz palenia w piecach tam, gdzie jest dostępny także inny system ogrzewania.

Według usługi Atmosfera dla Poznania poziom PM 10 wynosi dziś w mieście 59 μg/m sześć. Natomiast według aplikacji airly.pl to 80 μg/m sześć. i przekroczenie normy o 160 proc. Poziom PM 2,5 wynosi 70 μg/m sześć. i to 278 proc. normy.

W związku z tym dziś obowiązuje zakaz ogrzewania kominkami i piecami tych domów, które posiadają inne, ekologiczne źródło ciepła: gazowe, elektryczne, z miejskiej sieci ciepłowniczej lub inne spełniające wymagania Ekoprojektu. Zakaz dotyczy wszystkich rodzajów pieców: kaflowych, typu koza oraz kotłów węglowych, a także kominków opalanych drewnem.

Podstawę prawną stanowi uchwała Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 18.12.2017 r., nr XXXIX/942/17, w sprawie wprowadzania na obszarze miasta Poznania ograniczeń lub zakazów w zakresie eksploatacji instalacji, w których następuje spalanie paliw. Uchwała ta nazywana jest popularnie „antysmogową”.

Źródło: UMP