Ziemia jest Kobietą

Poznań: Ziemia Jest Kobietą!

Taki tytuł nosił performance z okazji Dnia Kobiet, który przygotowali działacze Extinction Rebellion Poznań. “W święto kobiet okazujemy solidarność z cierpiącą Ziemią, Matką nas wszystkich” – zapraszali.

Matka Ziemia żywi nas wszystkich – a my jej odpłacamy niszcząc ją, zabijając na niej życie. Widzowie performance’u mogli to wszystko oglądać na żywo – Matka Ziemia obdarowywała wszystkich pięknym, czerwonymi jabłkami, sycącymi głód i pragnienie, a w zamian dostawała czarny, toksyczny popiół, który ją zabijał, który zabijał życie.

Tak właśnie traktowana jest planeta Ziemia, na której żyjemy, która nas karmi i poi.

“Obchodzimy się z nią jak z obiektem, z którego możemy brać bez opamiętania, nie dając nic w zamian” – alarmują działacze. – “Zawładnięci chęcią zysku wykorzystujemy jej zasoby, nie zważając na ich limity. Stale umniejszamy wartość przyrody samej w sobie, spychając ją do roli mniej znaczącej i potrzebnej niż wytwory ludzkiego umysłu – betonu.
Według tej antropocentrycznej logiki, jedynym zadaniem Ziemi jest oddawanie nam do dyspozycji wystarczającej ilości gleby, abyśmy mogli się wyżywić, choćby kosztem wycinki kolejnych lasów i stepowienia gruntów. Premiujemy te działy wydobycia, które są najbardziej dla niej niszczące – paliw kopalnych: węgla, ropy i gazu, toczymy wojny o to, kto zagarnie przynależne jej surowce. Przy pomocy medialnej propagandy próbuje się nas przekonać, że można dalej bezkarnie spalać węgiel, zużywać tony plastiku, nieustannie kupować i konsumować, by podnosić poziom naszego życia. Jednocześnie zapewnia się nas, że nowoczesne technologie uratują nas przed grożącą katastrofą i nie ma konieczności radykalnego ograniczenia eksploatacji naszej planety. To właśnie władza patriarchatu oraz opartego na nim kapitalizmu doprowadziła do zniszczenia naszej planety oraz zmian klimatu. Nie zgadzamy z tym, że najważniejsze decyzje podejmowane są przez uprzywilejowaną mniejszość społeczeństwa składającą się w zdecydowanej większości z mężczyzn – bo te decyzje niszczą Ziemię”.

I Ziemia umiera. Wskutek działalności człowieka ginie coraz więcej roślin i zwierząt, coraz więcej obszarów jest tak zanieczyszczonych toksycznymi substancjami, że nie nadaje się do zamieszkania. Susze, huragany i powodzie stają się codziennością, a winien jest także człowiek. Jest coraz mniej czasu, by uratować Ziemię – a w ten sposób także nas wszystkich.

Skoro Ziemia jest Kobietą – to 8 marca jest także jej świętem i tego dnia bardziej niż kiedykolwiek trzeba zawalczyć o jej prawa. Temu celowi służył także performance.
“Chcemy także podnieść głos w imieniu tej, która sama zabrać go nie może” – mówią działacze ERP. – “Życie na Ziemi to nasza wspólna sprawa”.

el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze