Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań: Zegar Historii już stoi na placu Kolegiackim!

12-metrowy obelisk symbolicznie przedstawiający dzieje Kolegiaty św. Marii Magdaleny od jej powstania aż do ostatecznej rozbiórki kościoła – stoi już na placu Kolegiackim. Jego ustawienie nie było łatwym zadaniem.

Powodem były rozmiary Zegara Historii i konieczność ustawienia go na niewielkim placu z pomocą dźwigu – a wszystko to podczas silnego wiatru i padającego deszczu.

Zegar Historii umiejscowiony został na przecięciu osi widokowo-kompozycyjnych. Z jednej strony jest zwornikiem spinającym przestrzeń, z drugiej symbolicznie dzieli ją na dwie części: rekreacyjną z fontanną i wysoką zielenią oraz historyczno-edukacyjną z ekspozycją. To właśnie ta druga, ze względu na istnienie Kolegiaty i pozostałości po niej, wydaje się być najważniejszą. Trzon Zegara Historii został mocno osadzony, sięga calca (gruntu nietkniętego działaniem człowieka, poniżej warstw kulturowych), a poprzez zamontowane wokół przeszklenie widać elementy architektury dawnej Kolegiaty.

Pylon wykonany jest z polerowanej stali nierdzewnej, a jego części – wyższe i niższe symbolizują okresy świetności kościoła oraz katastrofy budowlane dotykające świątynię. Stal wypolerowana została do poziomu lustra, by w słoneczne dni odbijać błękit nieba i przesuwające się po nim chmury. Autorem rzeźby jest poznański artysta Piotr Wełniak – rzeźbiarz, architekt wnętrz.

Teraz na placu Kolegiackim trwają prace przy montażu przeszklonej posadzkowj ekspozycji historii Kolegiaty oraz przy budowie fontanny. Na przełomie roku stawiane będą dwie “nawy ekspozycyjne”. Na placu zostało wygospodarowane także miejsce na ławki i ogródki gastronomiczne. Wolnej powierzchni jest więc bardzo niewiele, choć zgodnie z pierwotnymi założeniami plac Kolegiacki po przebudowie ma być także miejscem organizacji wydarzeń kulturalnych czy okazjonalnych jarmarków.

Zaprojektowaną zieleń na placu Kolegiackim można podzielić na trzy grupy. Ogród sztuk – tu ma ona charakter reprezentacyjny, a ogród tworzą zachowane lipy i graby z dosadzenie jednego dla zachowania symetrii oraz trwanik. Jest też zieleń przy fontannie, ale tylko na powierzchni 4,4×4,4 m ze strzyżonymi blokami bukszpanu i kwiatami – oraz zieleni w północnej części pierzei placu. To aleja platanowa, a między drzewami posadzono Trzmielinę Fortune'a “Coloratus”, tworzącą zwartą okrywę atrakcyjną przez cały rok.

Jak zapewniają władze miasta, rośliny nie będą poddawane restrykcyjnym zabiegom przycinania. Każde pojedyncze drzewo będzie miało większą masę wegetatywną liści niż platany w odmianie formowanej- dachowej. Rosnące drzewa połączą się z czasem koronami tworząc naturalne zielone zadaszenie tej części placu. Platany dobrze zaaklimatyzowały się na placu Kolegiackim i już dziś wyglądają dorodnie.

Roboty budowlane związane z rewaloryzacją placu Kolegiackiego trwać będą do końca 2021 roku. Po ich zakończeniu prowadzone będą czynności odbiorowe tak, by wczesną wiosną przyszłego roku oddać do użytku mieszkańców przebudowaną przestrzeń.

Źródło: UMP

Strona głównaPoznańPoznań: Zegar Historii już stoi na placu Kolegiackim!