Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań: Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski złożył rezygnację. Kto zostanie wojewodą?

Jak poinformowało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, Zbigniew Hoffmann złożył rezygnację z zajmowanej funkcji wojewody wielkopolskiego. Będzie posłem Prawa i Sprawiedliwości z Konina.

Zbigniew Hoffmann uzyskał w Koninie najlepszy wynik i najwyraźniej zdecydował, że woli być posłem niż wojewodą. W czwartek odebrał w Sejmie zaświadczenie o wyborze na posła i zgodnie z prawem złożył marszałkowi Sejmu oświadczenie o rezygnacji z zajmowanej funkcji – jeśli jest to funkcja, której nie można łączyć z byciem posłem. Bycie wojewodą jest właśnie taką funkcją. W sobotę Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało o tym już oficjalnie.

Zbigniew Hoffmann będzie pełnił swoją funkcję jeszcze do 12 listopada, do czasu rozpoczęcia nowej kadencji Sejmu. Kto go zastąpi? Wśród wielkopolskich posłów Prawa i Sprawiedliwości najczęściej pada nazwisko Tadeusza Dziuby, byłego posła, który w tej kadencji nie wszedł do sejmu – i byłego wojewody. Wymieniany jest także Łukasz Mikołajczyk, niedoszły senator z Ostrowa Wielkopolskiego, Filip Żelazny, radny PiS w Radzie Powiatu Poznańskiego, oraz Zbigniew Czerwiński, niedoszły poseł, a obecnie radny Sejmiku Województwa Wielkopolskiego. I co ciekawe, w 2015 roku to właśnie on zastąpił Zbigniewa Hoffmanna, gdy ten zrezygnował z mandatu radnego, bo został wojewodą. Czy teraz znów zastąpi Hoffmanna, ale tym razem na stanowisku wojewody?

Jego szanse nie są oceniane najwyżej, znacznie bardziej prawdopodobna jest ponowna nominacja Tadeusza Dziuby, chociaż tu na przeszkodzie może stanąć stan zdrowia byłego posła. Czy więc będzie to Łukasz Mikołajczyk, a może Filip Żelazny? Będzie wiadomo przed końcem października – chyba że wybór okaże się bardzo trudny…

el

Strona głównaPoznańPoznań: Zbigniew Hoffmann, wojewoda wielkopolski złożył rezygnację. Kto zostanie wojewodą?