kamienica przy Szamarzewskiego po remoncie, wizualizacja fot. ZKZL

Poznań: Zaczyna się remont kamienicy przy Szamarzewskiego. Do kiedy potrwa?

Dziewiętnastowieczna, neoklasycystyczna kamienica ma odzyskać dawny blask, a jednocześnie stać się wygodniejszym miejscem do mieszkania dla lokatorów. ZKZL właśnie rozpoczyna modernizację.

Modernizacja starych, wymagających remontu kamienic jest jednym ze sposobów na zwiększenie liczby mieszkań w Poznaniu – a to jest przecież główne zadanie Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych. W ostatnim kwartale tego roku spółka rozpoczyna kolejną dużą modernizację – tym razem to budynek przy ul. Szamarzewskiego 21.
– Kamienica jest elementem zespołów urbanistyczno-architektonicznych najstarszych dzielnic XIX-wiecznego Poznania – wyjaśnia Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL. – Obiekt ma charakter neoklasycystyczny. Od frontu kamienicę ozdobiono detalem architektonicznym, sztukateriami czy balkonami z kutymi balustradami. Właśnie teraz rozpoczynają się prace, które mają na celu przywrócić blask tej pięknej, ale zniszczonej kamienicy.

Zakres prac jest bardzo szeroki: remont obejmie zarówno lokale mieszkalne, jak i części wspólne budynków frontowego i oficyn, naprawę dachu i jego docieplenie, wymianę stolarki okiennej z zachowaniem detali historycznych oraz remont balkonów. Istotnym elementem będzie remont elewacji frontowej budynku wraz z elementami dekoracyjnymi kamienicy. Wszystkie prace zostaną tutaj wykonane zgodnie z zaleceniami Miejskiego Konserwatora Zabytków.

W przypadku tak szeroko zakrojonego remontu nie mogło zabraknąć prac nad wymianą różnych instalacji. ZKZL w ramach remontu dokona wymiany instalacji elektrycznej, teletechnicznej i wodno-kanalizacyjnej. Dodatkowo w ramach walki ze smogiem ZKZL zlikwiduje 22 piece kaflowe, a cała kamienica zostanie przyłączona do cieplika miejskiego.

Prace w kamienicy na poznańskich Jeżycach już się rozpoczęły i potrwają do końca 2022 roku. Całkowity koszt remontu wyniesie ponad 7 milionów złotych.

Źródło: ZKZL

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze