Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań: Z Wehikułem Czasu na Szelągu

Brakuje wam lata? Na Szelągu zawsze jest lato! W końcu maja tam do dyspozycji Wehikuł Czasu. Zobaczcie, jak się bawili w sierpniu!

Wydaje się, że to dopiero wczoraj radna Halina Owsianna i Rada Osiedla Stare Winogrady postanowili odkryć dla poznaniaków uroki parku Szelągowskiego – i zawalczyli o grant, by go uporządkować. Wtedy nie było tam Wartostrady, imprez, ławek, plaży miejskiej, świetlicy i ogrodu społecznego. Było to opuszczone, zapomniane miejsce, chętnie uczęszczane przez miłośników tanich alkoholi i imprez pod chmurką.

W roku 2010 Rada Osiedla Stare Winogrady wygrała grant na zadanie zatytułowane „Otwarcie ciągu widokowego z ul. Szelągowskiej na rzekę Wartę – rewitalizacja Szeląga”. W ramach tego zadania rada osiedla razem z Zarządem Zieleni Miejskiej przygotowała projekt odnowienia parku. Tak właśnie zaczęła się rewitalizacja terenu, do którego dziś można dojechać wygodną Wartostradą, wypić kawę przy plaży z widokiem na Wartę, wziąć udział w tysiącu ciekawych spotkań, warsztatów i koncertów albo popracować w ogrodzie społecznym i upiec kilka ziemniaków w ognisku..

Dużo się zmieniło w tym miejscu przez te 10 lat. Ale Mobilny Dom Kultury Szeląg 100 lat wcześniej wraca do jeszcze wcześniejszej historii Szeląga, tej przedwojennej, gdy było to miejsce chętnie odwiedzane przez poznańskie elity, które korzystały z atrakcji kawiarnianych ogródków z widokiem na rzekę i zachwycały się monumentalnymi schodami prowadzącymi nad wodę.

Schody zachowały się do dziś i tam właśnie zagościł tego lata Wehikuł Czasu, który wszystkim uczestniczącym w zabawie umożliwił cofnięcie się o 100 lat. To właśnie chce robić Mobilny Dom Kultury Szeląg: przybliżyć mieszkańcom Poznania, a szczególnie lokalnej społeczności, historię Szeląga odtworzyć zapominane tradycje.

W tym celu wędrują po Szelągu od maja do października. Organizują też “Wianki”, wyprawy przyrodnicze umożliwiające poznanie rosnących tu ziół, snują opowieści i kosztują niezwykłe potrawy.

I jeszcze wiadomość z ostatniej chwili: właśnie pierwsza ulotka/mapka o Szelągu poszła w świat, jak informuje Katarzyna Wala z Mobilnego Domu Kultury Szeląg. Mapka stylizowana jest na mapę skarbów, dotyczy najważniejszych historycznych obiektów w parku Szelągowskim. gdyby więc ktoś chciał szukać skarbów sprzed 100 lat – to Szeląg jest idealnym miejscem.

el

https://www.facebook.com/mobilnydomkulturyszelag/videos/471643753755625/

Strona głównaLifestylePoznań: Z Wehikułem Czasu na Szelągu