Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań: Wsparcie dla przedsiębiorców jest, ale urząd pracy się spóźnia

– To najsłabszy wynik w Polsce – mówiła Marlena Maląg, minister rodziny, pracy i polityki społecznej, o liczbie wniosków o pomoc dla przedsiębiorców rozpatrywanych przez Powiatowy Urząd Pracy.

Przedsiębiorcy, którzy złożyli wnioski o dotacje pomoce, muszą czekać w długich kolejkach. Urząd przeprasza i tłumaczy się tym, że dostał dodatkowe, i to ogromne zadanie – ale nie dostał ani dodatkowych środków, ani ludzi na jego realizację. Starosta oddelegował już swoich pracowników do pomocy w PUP, jednak to niewiele pomaga: wniosków w Wielkopolsce, a więc i w powiecie poznańskim, złożono najwięcej w kraju. I nic dziwnego – w końcu jesteśmy województwem, gdzie jest najwięcej małych i średnich firm, a to właśnie one najbardziej ucierpiały z powodu pandemii.

Minister Marlena Maląg zaapelowała do starosty poznańskiego, by poprawił skuteczność działań w Powiatowym Urzędzie Pracy. To właśnie PUP wypłaca środki przedsiębiorcom, a jest jednostką podległą staroście.
– W Poznaniu rozpatrzono jedynie 19 procent wniosków, gdzie wśród stolic wojewódzkich jest to najsłabszy wynik w Polsce – mówiła szefowa resortu.

Z kolei wojewoda Łukasz Mikołajczyk zwrócił uwagę, że niemal w każdym powiecie rozpatrywanie wniosków idzie bardzo szybko, a duże opóźnienia są tylko w Poznaniu.
– Nad czym bardzo ubolewam – podkreślił – bo stolica przedsiębiorczości powinna być liderem Polski, a jest outsiderem. Dziś niestety wyraźnie odstaje od czołówki i liczę na to, że władze Poznania oraz powiatu usprawnią swoje działania, by dorównać nie tylko innym stolicom województw, ale i mniejszym wielkopolskim powiatom, które sprawnie i szybko wywiązują się z zadań i pomagają lokalnym przedsiębiorcom.

Minister Maląg podkreśliła, że dwa miesiące działań rządu to 14,7 mld zł wsparcia przekazanego przedsiębiorcom. Rząd przygotował też proste narzędzia, dzięki którym wnioskowanie o różne instrumenty z tarczy jest jasne i proste.
– Firmy otrzymały narzędzia do walki o przetrwanie w dobie epidemii, po to, by chronić swój dorobek i miejsca pracy – mówiła minister Maląg. – Na ten moment to już blisko milion rozpatrzonych pozytywnie wniosków o pożyczkę dla mikroprzedsiębiorców. Kwota sięga 5,2 miliarda złotych.

Minister wspólnie z wojewodą podpisała też umowy z samorządami Gniezna, Osiecznej, gminy Ostrów Wlkp., Ostrzeszowa i Wielenia na dofinansowanie projektów w ramach programu Maluch+. Łącznie wszystkie przyznane dziś dofinansowania na kwotę ponad 7 mln zł pozwolą stworzyć ponad 250 miejsc w żłobkach.

Przypomnijmy, że celem programu Maluch+ jest zwiększenie dostępności do miejsc opieki w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów dla wszystkich dzieci, w tym dzieci niepełnosprawnych. Dzięki programowi z roku na rok wzrasta procent dzieci uczęszczających do żłobków. W latach 2015-2019 wskaźnik udało się podnieść z 12 do 25 procent.

Dzięki kolejnej podpisanej dziś umowie dzieci w rodzinnych i instytucjonalnych podmiotach pieczy zastępczej otrzymają dodatkowe wsparcie: laptopy, komputery stacjonarne, oprogramowanie i sprzęt audiowizualny. Wszystko po to, by mogły uczyć się zdalnie w czasie pandemii. Umowa ma być zrealizowana do września tego roku.

WUW, el

Strona głównaPoznańPoznań: Wsparcie dla przedsiębiorców jest, ale urząd pracy się spóźnia