Poznań Osiedle Młodych os. Piastowskie fot. Sławek Wąchała

Poznań: Wracają eksmisje!

Rząd przywraca eksmisje wstrzymane dwa lata temu z powodu pandemii koronawirusa. Z tego powodu tylko w mieszkaniach komunalnych może zostać wyrzuconych kilkuset lokatorów – miasto prowadzi obecnie 341 takich spraw.

Miasto jest właścicielem ponad 12,5 tysiąca mieszkań komunalnych, a zarządza nimi Zarząd Komunalnych Zasobów Lokalowych. Jak powiedział Radiu Poznań Łukasz Kubiak, rzecznik prasowy ZKZL, miasto ma do wykonania niespełna tysiąc wyroków eksmisyjnych jeszcze sprzed pandemii. Na etapie egzekucji komorniczej jest 341 spraw, a tylko w 270 przypadkach sprawa doszła do ustalenia terminu eksmisji. Pozostałe sprawy zostały zawieszone, ponieważ dłużnicy zaczęli spłacać zadłużenie.

Jak podkreśla Łukasz Kubiak, eksmisja to ostateczność i dotyczy głównie tych najemców, z którymi nie da się porozumieć w żadne sposób, by zaczęli spłacać swoje zadłużenie. A to spora kwota. Zadłużeni lokatorzy nie płacą czynszu o łącznej wartości 140 tysięcy złotych miesięcznie.

Jednak jak powiedziała Radiu Poznań Renata Bernas z Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów, to tylko niewielki procent problemów, które się szykują w związku z uwolnieniem eksmisji. Bo wiele rodzin w czasie pandemii utraciło płynność finansową i najwięcej wśród nich jest osób, których sytuacja życiowa była trudna i bez pandemii, czyli niepełnosprawnych lub zmagających się z innymi problemami. W większości przypadków tym osobom przysługuje prawo do lokalu socjalnego – ale miasto takich lokali nie ma. W ubiegłym roku oddano do użytku 680 nowych lokali socjalnych, ale na przydział takiego lokalu oczekuje kilka tysięcy osób. Dlatego po uwolnieniu eksmisji musimy się przygotować na duży kryzys związany z tym, że ta kolejka jeszcze się wydłuży.