Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 fot. WUW

Poznań: Wielkopolanie w wojnie polsko-bolszewickiej 1920

Taką nazwę nosi interaktywna aplikacja edukacyjna o działaniach wojsk wielkopolskich w 1919 i 1920 roku. Jej uroczysta premiera będzie miała miejsce 26 stycznia.

Aplikacja jest częścią serwisu “Mapy Czasu”. Punktem wyjścia do aplikacji była multimedialna mapa lokalizacji wydarzeń, w których brały udział wojska wielkopolskie, z podziałem na poszczególne epizody i główne postacie wpisane w ciąg chronologii. Taka podstawa z kolei pozwoliła stworzyć scenariusze lekcji, które pozwolą przybliżyć młodym ludziom historię tych wydarzeń w mniej standardowy, a przez to ciekawszy sposób.

Projekt zainicjował wojewoda wielkopolski, a wsparciem merytorycznym od strony wiedzy historycznej posłużyli naukowcy z Muzeum Narodowego w Poznaniu, Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości w Poznaniu. Natomiast od strony technicznej realizację wsparli specjaliści z Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego.

Premiera aplikacji nieprzypadkowo została zaplanowana na 26 stycznia – tego dnia przypada 102. rocznica zaprzysiężenia Wojsk Wielkopolskich przez generała Józefa Dowbora-Muśnickiego. I tego dnia, w samo południe, odbędzie się publiczna premiera serwisu „Mapy Czasu”.

W wydarzeniu będzie można uczestniczyć poprzez kanał YouTube Poznańskiego Centrum Superkomputerowo-Sieciowego, a także na profilu FB PCSS, Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, Kuratorium oraz Muzeum Narodowego w Poznaniu. W webinarium weźmie udział wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska, dyrektor PCSS Cezary Mazurek oraz Tomasz Łęcki, dyrektor Muzeum Narodowego w Poznaniu.

WUW

4 2 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze