Sprzątanie doliny Cybiny2 fot.SMDC

Poznań: Wielkie sprzątanie doliny Cybiny

Stara felga, zniszczony kask rowerowy i wiele innych tego rodzaju “skarbów” znaleźli członkowie Stowarzyszenia Miłośników Doliny Cybiny podczas dzisiejszego sprzątania stawów w dolinie rzeki.

We wrześniu tego roku Zakład Lasów Poznańskich podpisał umowę ze społecznikami tworzącymi Stowarzyszenie Miłośnicy Doliny Cybiny o użyczeniu ponad 60 hektarów terenów na osiedlu Antoninek-Zielineic-Kobylepole. W tym także czterech stawów: Olszaka, Browarnego, Młyńskiego i Antoninek. To przepływowe zbiorniki wodne, które zasilają jezioro Maltańskie i muszą być utrzymane w odpowiednim stanie.

Stowarzyszenie miało się opiekować tym cennym przyrodniczo obszarem, chronić przed kłusownikami – i sprzątać.
Dzisiejsza akcja pokazała, że sprzątanie jest jak najbardziej wskazane – nadal jeszcze kultura spacerujących wokół tych malowniczych stawów pozostawia wiele do życzenia. Bo choć koszy wokół nie brakuje, to nadal wiele śmieci ląduje w wodzie stawów lub szuwarach. Społecznicy mają jednak nadzieję, że to się stopniowo będzie zmieniać. Do stowarzyszenia zapisało się już 200 osób, jak poinformował nas z dumą Krzysztof Bartosiak, jeden z inicjatorów akcji, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Antoninek-Zieliniec-Kobylepole i wielki miłośnik doliny Cybiny.

A dzięki nim ten odcinek doliny Cybiny stale zyskuje na urodzie i staje się coraz piękniejszym miejscem wypoczynku dla poznaniaków i mieszkańców okolicznych miejscowości.

el

Dodaj komentarz

avatar