Poznań: Więcej chętnych niż miejsc w kompleksie nowych ogródków działkowych na Głuszynie

ROD na Głuszynie fot. PIM
Nowoczesny kompleks Rodzinnych Ogródków Działkowych, który powstał na Głuszynie, cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Chętnych jest więcej niż miejsc, a Polski Związek Działkowców jest zasypanym wnioskami od chętnych.

Jednym z powodów na pewno jest nowoczesne wyposażenie ogrodu.
„Znalazło się tu 75 ogródków o powierzchni od 300 do 500 metrów kwadratowych oraz jednokondygnacyjny dom działkowca, który składa się z trzech brył zlokalizowanych na planie sześciokąta foremnego” – opisuje ogród spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. – „Jest to budynek użyteczności publicznej pełniący funkcję administracyjną dla Rodzinnego Ogrodu Działkowego. Największa część domu mieści ogólnodostępny węzeł sanitarny, klub seniora z zapleczem kuchennym, pomieszczenie porządkowe oraz magazyn. W średniej bryle znajduje się sala spotkań na niemal 50 osób, zaś w najmniejszej – pomieszczenie administracyjne oraz miejsce na aneks kuchenny.

Ogródki są wyposażone w wewnętrzną sieć wodociągową i elektryczną, doprowadzoną do każdej działki ogrodowej oraz do domu działkowca. Budynek został przyłączony do kanalizacji ogólnospławnej. Do poszczególnych działek ogrodowych prowadzą utwardzone alejki o żwirowej nawierzchni. Dodatkowo wyznaczone zostało miejsce ogólnodostępne z zielenią i placem zabaw, które ma służyć rekreacji i integracji użytkowników. Wyposażono je w elementy małej architektury: ławki, kosze na śmieci i stojaki rowerowe”.

Do nowego kompleksu można też dojechać miejską komunikacją, ale gdyby ktoś wybrał samochód, to przy kompleksie ogrodów dla działkowców wybudowano prawie 50 ogólnodostępnych miejsc postojowych, w tym pięć dla osób z niepełnosprawnościami. Przy parkingu są też wyznaczone miejsca gromadzenia odpadów stałych oraz odpadów zielonych, a cały teren jest oświetlony.

Prace zostały już zakończone i obecnie trwają przygotowania do odbiorów końcowych inwestycji. A Polski Związek Działkowców jest zasypywany wnioskami o przydział działki. Moda na wypoczynek na działce, jaka ostatnio nastała, w połączeniu z nowoczesnym wyposażeniem ROD Głuszyna sprawiła, że chętnych nie brakuje.

Jednak wolnych działek już w zasadzie nie ma – ogród był wybudowany z myślą o przeniesieniu tu działkowców z ul. Olsztyńskiej – na terenie tamtego ogrodu powstanie osiedle mieszkaniowe. Nie wszyscy działkowcy zdecydowali się na przenosiny na Głuszynę, więc kilka działek jest wolnych – ale znacznie mniej niż wpłynęło wniosków.

Jednak jak podaje telewizja WTK, Zdzisław Śliwa, prezes poznańskiego oddziału Polskiego Związku Działkowców, zamierza namawiać władze miasta do tworzenia kolejnych kompleksów ogródków. Chętni mogą więc składać wnioski w siedzibie Polskiego Związku Działkowców przy ulicy Wilczak 16. Szczegółowe informacje o tym, jak to zrobić, znajdują się na stronie PZD w Poznaniu.

 

Podziel się:

Ostatnio dodane: