Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań: Warciarze zasadzili drzewo na Łęgach Dębińskich

Platan klonolistny został uroczyście posadzony w parku Jana Pawła II i jest początkiem “Alei Warciarzy”, która ma tu powstać. To efekt współpracy Warty Poznań z Zarządem Zieleni Miejskiej.

Jak podkreślają przedstawiciele Warty , wybór miejsca, w którym posadzono pierwsze drzewo, był naturalny. Oddalony o kilkaset metrów od siedziby klubu park Jana Pawła II to kolebka “Zielonych”. Właśnie tam na początku XX wieku, na dawnych terenach wojskowych odbywały się mecze tzw. dzikich drużyn piłkarskich. Jedną z nich tworzyła grupa nastolatków, która 15 czerwca 1912 roku założyła pierwszy w Poznaniu polski klub piłkarski, Wartę Poznań.

O tym, jak to się zaczęło, wspominał po latach Edmund Szyc, jeden z założycieli klubu, zawodnik, a potem m.in. prezes Warty Poznań.

– Siedmiu młodzieńców, w wieku od 16 do 18 lat, to nawet nie jedna drużyna piłkarska. Koszulki, choć z wielkim wysiłkiem, kupiliśmy sobie własnym sumptem, buty też, kto mógł grał w “cywilnych”. Ze składek dobrowolnych kupiliśmy sobie pierwszą piłkę. Treningi na bramki z kupek ubrań, a kiedy już byliśmy zasobniejsi (w grosze), na dwie chorągiewki. Boisko? Pierwszy lepszy wolny teren: najpierw jakaś łąka przy Drodze Dębińskiej, później piaski popularnej “Sahary” (dzisiejsze Błonie Wildeckie) – wspominał Edmund Szyc.

– Symbolicznie odwołujemy się do naszych korzeni i wdrażamy jeden z projektów, które zawarliśmy w “Planie Rozwoju 2020-23”. Jako “Zieloni” przywiązujemy wagę do kwestii związanych z ekologią i dbaniem o środowisko naturalne – tłumaczy Jarosław Żubka, dyrektor ds. marketingu i komunikacji Warty Poznań.

Zasadzone drzewo to 3-letni platan klonolistny. Na razie ma niespełna 3 metry, ale powinien wyrosnąć na 30 – z koroną, której szerokość może przekroczyć 30 metrów.

To dopiero początek działań. Za kilka tygodni rozpocznie się sadzenie kolejnych drzewek, które w przyszłości utworzą “Aleję Warciarzy”. Będzie to szpaler drzew, których patronami zostaną osoby zasłużone dla klubu.

– Kontynuujemy dobrą współpracę z miastem. Chcemy też być widoczni na Wildzie, symbolicznie się z nią łączyć, zbliżać się do lokalnej społeczności. W planach mamy szereg działań, realizowanych w porozumieniu z radą osiedla – mówi Jarosław Żubka.

W symbolicznym posadzeniu drzewa uczestniczyli przedstawiciele Warty Poznań, Zarządu Zieleni Miejskiej i Rady Osiedla Wilda.

– Cieszymy się, że Warta wraca na Wildę. Widać po drzewku, że chcą się tutaj zakorzenić. Będziemy dążyć do tego, aby mieszkańcy sobie o tym klubie przypomnieli. Wielki szacunek do Zarządu Zieleni Miejskiej i do Warty, że chcą zazielenić nasze osiedle – mówi Piotr Gładysiak z Rady Osiedla Wilda.

Warta Poznań, UMP, el

Strona głównaSportPoznań: Warciarze zasadzili drzewo na Łęgach Dębińskich