Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań walczy o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży

Poznań wraz z 11 innymi miastami stara się o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży 2022. Władze Miasta chcą, aby był to rok poświęcony młodym ludziom. Ma być bogaty w wydarzenia organizowane przez młodzież i do niej właśnie skierowane.

Europejska Stolica Młodzieży to tytuł przyznawany przez Europejskie Forum Młodzieży. Celem konkursu jest promowanie wewnątrz-europejskiej współpracy, aktywizacja młodych ludzi i poprawa ich warunków życia. Tytuł przyznawany jest zwycięskiemu miastu na jeden rok. Czas ten obfituje zwykle w wiele wydarzeń i projektów, skierowanych do młodych ludzi.

Pierwszą Europejską Stolicą Młodzieży, w 2009 r. był holenderski Rotterdam. W 2019 r. został nią Nowy Sad, drugie pod względem wielkości miasto w Serbii. W tym roku o tytuł walczy 12 europejskich miast: , Gdynia, Baia Mare (Rumunia),Bilbao (Hiszpania), Kazan (Rosja), Leiden (Holandia), Lviv (Ukraina), Ribeira Grande (Portugalia), Tirana (Albania),Ulyanovsk (Rosja), Varaždin (Chorwacja),Veszprém (Węgry).

Starania Poznania o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży wspiera wiele studenckich i uczniowskich organizacji (m.in. Młodzieżowa Rada Miasta Poznania, Centrum Inicjatyw Młodzieżowych “Horyzonty”, Europejskie Stowarzyszenie Studentów Prawa, Fundacja Jeden Uniwersytet, Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny, Niezależne Zrzeszenie Studentów, Studenckie Forum BCC czy Polska Rada Organizacji Młodzieżowych).

– Wszyscy są zgodni, że uzyskanie przez Miasto Poznań tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży 2022 pozwoli na jeszcze większe zaangażowanie młodych ludzi – także osób z wykluczeniami – w życie miasta – mówi Iwona Matuszczak-Szulc, dyrektor Wydział Rozwoju Miasta i Współpracy Międzynarodowej Urzędu Miasta Poznania. – Realizacja wielu interesujących projektów i inicjatyw pozwoli młodzieży na nawiązanie jeszcze bliższych kontaktów z rówieśnikami z Europy oraz integrację różnych grup społecznych. Wpłynie na zwiększenie atrakcyjności Poznania jako ośrodka akademickiego i turystycznego. Przyczyni się też do wzmocnienia istniejących organizacji młodzieżowych, które aktywnie włączą się w przygotowanie i realizację Europejskiej Stolicy Kultury.

Podjęte działania są zgodny z uchwalonym w ubiegłym roku przez Radę Miasta Poznania programem “Polityka dla Ludzi Młodych Miasta Poznania na lata 2019-2025”.

– Chcemy, aby Poznań był miastem przyjaznym dla młodych ludzi. Miastem, w którym młodzi ludzie, poprzez realizację swoich marzeń, pasji i różnorodnych zawodowych aspiracji, realnie je współtworzą i rozwijają dla dobra całej społeczności – tłumaczy Iwona Matuszczak-Szulc.

Do 11 marca poznamy listę pięciu kandydatów, którzy zakwalifikowali się do drugiego etapu konkursu. Wybrane miasta będą musiały złożyć bardziej szczegółowy wniosek, w którym przedstawią obszerny program wydarzeń i imprez kulturalnych, społecznych i politycznych związanych z młodzieżą. Zwycięzca zostanie ogłoszony w listopadzie 2019 r. na oficjalnej ceremonii wręczenia nagród, organizowanej przez Amiens – Europejską Stolicę Młodzieży 2020.

Autor: UMP

Strona głównaPoznańPoznań walczy o tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży