Poznań: W rocznicę Katastrofy Smoleńskiej nie zawyją syreny

syreny fot. CZKMP

10 kwietnia o godz. 8.41 w całej Polsce zawyją syreny alarmowe. „Pamiętamy o tych, którzy 12 lat temu chcąc upamiętnić poległych w Katyniu, sami zapłacili najwyższą cenę” – powiedział szef MSWiA Mariusz Kamiński. W Poznaniu jednak syren nie będzie. 

Jak przypomniało Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji 10 kwietnia 2010 r. w katastrofie samolotu Tu-154M pod Smoleńskiem w Rosji zginęło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński wraz z małżonką, Ryszard Kaczorowski, ostatni prezydent RP na uchodźstwie, posłowie, urzędnicy i wojskowi. Wszyscy byli członkami polskiej delegacji na uroczystości z okazji 70. rocznicy zbrodni katyńskiej.

Dla upamiętnienia rocznicy tego tragicznego wydarzenia 10 kwietnia o godz. 8.41, zgodnie z przepisami, zostanie uruchomiony ciągły dźwięk syren.
„Mieszkańcy nie powinni podejmować żadnych czynności” – zaznacza MSWiA.

Jednak w Poznaniu syren nie będzie. Poinformował o tym w mediach społecznościowych Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta.

„To miasto zarządza od kilku lat systemem alarmowania i ostrzegania. Urząd Wojewódzki zachował sobie jednak możliwość uruchamiania systemu” – napisał na swoim profilu na FB. – „My otrzymaliśmy taką prośbę dotyczącą włączenia w niedzielę syren, ale z uwagi na obecność w Poznaniu uchodźców z Ukrainy, którzy są w traumie, nie będziemy ich uruchamiać. Co innego, gdyby to były oficjalne ćwiczenia przeciwlotnicze, bo wtedy chodziłoby o bezpieczeństwo mieszkańców, również naszych gości z Ukrainy. To nie jest jednak ten przypadek. Szanujemy ofiary katastrofy smoleńskiej, ale są inne sposoby żeby upamiętnić tę tragedię”.

Podziel się:

Ostatnio dodane: