piątek, 29 marca, 2024

Poznań: W mieście stanęły pojemniki na elektryczne śmieci

Pierwsze 18 sztuk w pięknym, czerwonym kolorze już stoi, a jeden z nich, na osiedlu Lecha, pomagały odsłaniać miejscowe przedszkolaki. Jak się okazało – świetnie się orientowały, jakie śmieci można tam wrzucać.

Pojemniki widać z daleka, są też oklejone potrzebnymi informacjami, żeby nikt nie miał wątpliwości, w który otwór co trzeba wrzucić. Do czerwonych pojemników można wrzucać elektryczne śmieci nieprzekraczające 50 cm, a więc np. zużyte telefony, aparaty fotograficzne, laptopy, suszarki, lokówki, tostery. Każdy pojemnik posiada także specjalną wrzutnię na zużyte baterie. Duże elektryczne śmieci, jak choćby sprzęt AGD, można oddawać dzwoniąc na numer infolinii 572 102 102. Usługa obejmuje odbiór, zniesienie sprzętu oraz transport do specjalistycznych zakładów przetwarzania MB Recycling.

Jak zapewnia Andrzej Springer, dyrektor Biura ZM GOAP, pojemniki są objęte monitoringiem, więc będzie wiadomo, że są pełne i trzeba wywieźć ich zawartość. A gdzie je można znaleźć?

– Na pewno staną na terenach spółdzielni mieszkaniowych na Winogradach i Piątkowie, ponieważ to ze spółdzielniami przede wszystkim podpisaliśmy umowy – tłumaczył dyrektor. – To duży partner, najłatwiej było to dopiąć, bo współpraca z nimi zawsze układała się dobrze.

Stopniowo czerwone pojemniki będą się pojawiać także w innych częściach miasta, a docelowo prawie 725 tysięcy mieszkańców Poznania, Buku, Czerwonaka, Kleszczewa, Kostrzyna, Murowanej Gośliny, Obornik, Pobiedzisk, Swarzędza będzie mieć do dyspozycji ponad 100 pojemników. Dzięki temu będą mogli szybko, bezpiecznie i bezproblemowo pozbyć się elektrycznych śmieci z własnych domów i mieszkań.

Warto dodać, że projekt „Elektryczne Śmieci” realizowany wspólnie przez MB Recycling, Fundację Odzyskaj Środowisko oraz Reverse Logistics Group w żaden sposób nie obciąża budżetu GOAP czy poszczególnych samorządów.

Z każdym rokiem liczba produkowanych na świecie elektrycznych śmieci wzrasta. Oficjalne statystyki przedstawione w raporcie GESP podają, że w 2019 r. wyprodukowano aż 53,6 miliona ton elektrycznych śmieci, a liczba ta zwiększy się o kolejne 20 milionów ton w roku 2030. Dlatego tak ważne jest właściwe postępowanie ze zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym – by chronić środowisko i nas samych.

Strona głównaPoznańPoznań: W mieście stanęły pojemniki na elektryczne śmieci