Poznań: Volkswagen przekazuje ciepło do miejskiej sieci. Ogrzeje tysiące mieszkań!

odlewnia Volkswagen Poznań fot. UMP

Już od 2017 roku odlewnia Volkswagen Poznań przekazuje ciepło powstające przy pracy sprężarek do miejskiej sieci ciepłowniczej. Teraz zamierza także przekazywać ciepło z wytapialni aluminium. Ciepło z odlewni ogrzeje kolejne tysiące mieszkań.

To nowy projekt Volkswagen Poznań zrealizowany wspólnie z Veolią Energia Poznań i polegający na rekuperacji ciepła powstającego podczas wytopu aluminium. To innowacyjne rozwiązanie wdrożono w odlewni Volkswagena na Wildzie. Pozwala ono zmniejszyć emisję CO2 i docelowo odzyskać blisko 16 tysięcy megawatogodzin energii cieplnej rocznie.

Efekty już są

– I etap projektu odzysku ciepła przynosi już miastu i fabryce konkretne efekty – mówił Dietmar Mnich, prezes zarządu Volkswagen Poznań. – Dziś przyszedł czas, by pójść znacznie dalej. Z satysfakcją mogę powiedzieć, że dzięki kolejnym inwestycjom w zrównoważonej gospodarce zasobami staje się ona wzorem i inspiracją dla całej branży. To prośrodowiskowe rozwiązanie wywiera pozytywny wpływ nie tylko na nasz zakład. Realizując założenia naszej strategii środowiskowej pomagamy zmniejszyć emisje dwutlenku węgla w Poznaniu, zredukować występowanie wysp ciepła i skierować blisko 16 tysięcy megawatogodzin energii cieplnej rocznie do ogrzewania domów, hal i obiektów handlowych znajdujących się w jej sąsiedztwie. To doskonały przykład korzyści, jakie może nowoczesne miasto czerpać z przemysłu 4.0 zlokalizowanego w jego granicach.

Aluminium, z którego wytwarzane są komponenty do produkcji aut, topione jest w piecach gazowych. Podczas procesu wytapiania powstają znaczne ilości ciepła, które nie było wcześniej wykorzystywane i trafiało bezpośrednio do atmosfery. Teraz ciepło to jest kierowane do wymiennika, gdzie ogrzewa wodę. Przez kolejny wymiennik jest przekazywane do instalacji ciepłowniczej firmy Veolia Energia Poznań.

Montaż instalacji potrzebnej do odzysku ciepła z pieców odlewniczych rozpoczął się jeszcze w ubiegłym roku. Obecnie instalacja pracuje przy jednym z pieców, jeszcze w czerwcu ruszy przy drugim, a przy kolejnych dwóch do końca tego roku.

Ciepło pójdzie na Górczyn

Dzięki tej instalacji Veolia przejmie i wprowadzi do sieci ciepłowniczej energię cieplną o wartości energetycznej 56 000 gigadżuli (GJ), która pozwoli na ogrzanie 4500 mieszkań w 45 budynkach wielorodzinnych znajdujących się na poznańskim Górczynie i zlokalizowanych m.in. przy ul. Głogowskiej, Góreckiej, Kolejowej, Krauthoffera – a także centrum handlowego oraz zakładu gospodarki odpadami. A to z kolei sprawi, że poznańska elektrociepłownia Karolin, która dotychczas dostarczała tam energię cieplną, wyemituje rocznie o 2 440 ton CO2 mniej i zużyje około 3 200 ton węgla rocznie mniej.

– To kolejne innowacyjne działanie, prowadzące do odzysku ciepła, dzięki któremu poprawiamy komfort życia mieszkańców stolicy Wielkopolski – mówi prezydent Jacek Jaśkowiak. – Cieszę się, że dzięki współpracy z Volkswagen Poznań możemy razem zadbać o środowisko i bezpieczeństwo energetyczne. Każde zmniejszenie emisji dwutlenku węgla do atmosfery to korzyść dla jakości powietrza. To przekłada się na zdrowie i lepsze samopoczucie poznanianek i poznaniaków.

Circular ekonomy

Obchodząca w tym roku 25. rocznicę powstania odlewnia jest jedną z największych w koncernie – i jedną z największych w Europie. Powstają tu między innymi obudowy skrzyni biegów, obudowa sprzęgła, głowice cylindrowe, konstrukcje nośne i wsporniki przedniej osi zawieszenia a także inne części konstrukcji.

– Odlewnia Volkswagen Poznań po ćwierć wieku istnienia jest dzisiaj symbolem nowoczesności i zrównoważonego rozwoju – mówi dyrektor odlewni dr Thomas Kreuzinger-Janik. – Na liniach produkcyjnych naszego zakładu powstają komponenty do najnowszych, w pełni elektrycznych samochodów koncernu Volkswagen ID.3, ID.4, ID.5 czy Audi Q5 i Q6 e-ron, czy Porsche eMacan Turbo. Największą dumą naszego zakładu jest jednak wysoko wykwalifikowana i zaangażowana kadra. Nasi pracownicy nie tylko znają potrzeby przedsiębiorstwa, ale także wyznaczają nowe trendy w wykorzystaniu zasobów i kreowaniu odpowiedzi na wyzwania klimatyczne w duchu circular economy.

Z uruchomienia drugiego etapu projektu cieszy się też Veolia Poznań, ponieważ jest on przykładem korzystnej dla mieszkańców oraz środowiska współpracy międzysektorowej.
– Realizując go Veolia po raz kolejny w praktyce wypełnia swoją misję czyli „Odnawianie zasobów świata” – podkreśla Jan Pic, wiceprezes zarządu, dyrektor generalny, Veolia Energia Poznań SA. – W dzisiejszych czasach nie możemy sobie pozwolić na ich marnowanie, a odzysk ciepła z przemysłu i skierowanie go bezpośrednio do odbiorców ciepła systemowego w mieście to rozwiązanie wciąż zbyt rzadko wykorzystywane w naszym kraju. W Veolii wiemy, że tkwi w tym procesie ogromny potencjał i dlatego współpraca z Volkswagen Poznań jest dla nas istotnym krokiem na drodze do dekarbonizacji.

Podziel się:

Ostatnio dodane: