Sprawdzanie zgód TCF
wtorek, 23 kwietnia, 2024

Poznań uzależniony od profilaktyki

Niemal 3 tysiące uczniów z 43 szkół z całego Poznania wzięło udział w miejskim projekcie “Poznań uzależniony od profilaktyki”. Jego podsumowaniem była uroczysta gala, podczas której wręczono nagrody uczestnikom konkursu “Poznań Footloose. Wrzuć luz”.

Projekt powstał, by zniechęcić młodzież do sięgania po narkotyki i alkohol oraz wskazać alternatywne sposoby spędzania wolnego czasu – na przykład taniec. Wzięli w nim udział młodzi poznaniacy w wieku 13-19 lat. Przedsięwzięcie składało się z wielu etapów: uczniowie wzięli udział w spektaklu teatralnym, uczestniczyli w lekcjach terapeutyczno-profilaktycznych, spotkali się z policjantami i strażnikami miejskimi. Mieli też okazję nauczyć się tańca.

– To bardzo ważne, aby dzieciom i młodzieży stwarzać warunki do poznawania innych, alternatywnych form spędzania czasu wolnego – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Uzależniajmy się od zajęć sportowych i kulturalnych, bo one potrafią dać nam wiele radości i możliwości życiowych. Obcowanie ze sztuką jest też inspiracją do aktywnego działania. Właśnie tak zadziałał ten projekt: uczniowie na zakończenie stworzyli własne prace artystyczne.

Zwieńczeniem projektu był konkurs “ Footloose. Wrzuć luz” zorganizowany przez Teatr Muzyczny w Poznaniu oraz Miasto Poznań. Jego uczestnicy przygotowali prace konkursowe w 3 kategoriach: plakatu profilaktycznego, fotografii i wideoklipu. W czwartek, podczas uroczystej gali, jaka odbyła się Auli Artis Collegium Da Vinci, zwycięzcom nagrody wręczyli: Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta miasta, oraz Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania.

W kategorii plakatu profilaktycznego zwyciężyli uczniowie klasy 2b VII LO im. Dąbrówki, a wyróżnienie otrzymali uczniowie klasy 8c SP 64 im. M. Konopnickiej.

Nagrodę główną za zdjęcie profilaktyczne otrzymali uczniowie klasy 8c SP nr 60 im. W. Bogusławskiego w Poznaniu. Wyróżnione prace fotograficzne przygotowali uczniowie klasy 3pG Gimnazjum nr 4 w Zespole Szkół Łączności oraz uczniowie klasy 2a VII LO im. Dąbrówki.

Komisja przyznała dwie równorzędne nagrody główne w kategorii videoklipu: dla uczniów SP nr 3 oraz uczniów klasy 8a ze Szkoły nr 35 w Poznaniu. Po zakończeniu części oficjalnej, dla wszystkich zaproszonych gości wystąpił zespół Audiofeels.

Podsumowaniem projektu jest Raport opracowany przez Fundację “Nowe Horyzonty”. Zawiera on wyniki badań przeprowadzonych wśród uczestników oraz wnioski i rekomendacje dla dalszych działań w obszarze uzależnień. Zawiera również opinie, jakie niektórzy uczestnicy przesyłali do Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych UMP.

– Czynnikiem wyróżniającym była możliwość współpracy z praktykami, których autentyczność podnosiła wiarygodność przekazywanych informacji – czytamy w raporcie. – Warsztaty taneczne przyjęte przez uczniów z największym entuzjazmem, zaskoczeniem, radością! Spektakl teatralny – rewelacyjny pomysł, niosący wiele wartości dodanych.

Nie tylko dla młodzieży

To była pierwsza, ale na pewno nie ostatnia edycja projektu.

– W kolejnych latach zamierzamy go kontynuować – podkreśla Joanna Olenderek, zastępca dyrektora Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Urzędu Miasta Poznania. – W zależności od potrzeb może się zmieniać jego formuła, ale z pewnością zachowamy główne kierunki działania. Pragniemy, aby jego uczestnicy mieli okazję nie tylko poznawać mechanizmy zagrożeń, ale również zostali zainspirowani do efektywnego działania i korzystali w życiu z praktycznej wiedzy, którą im przekazujemy. W obszarze profilaktyki uzależnień nadal mamy dużo do zrobienia w Poznaniu.

Miasto Poznań na działania z obszaru profilaktyki uzależnień przeznacza około 15 mln złotych rocznie. Dzięki tej kwocie prowadzi wiele programów i projektów. Ich głównym założeniem jest ograniczenie negatywnych zjawisk związanych z nadużywaniem alkoholu i substancji psychoaktywnych oraz z profilaktyką. Całe spektrum działań podejmowanych na terenie Poznania w kierunku leczenia, przeciwdziałania oraz utrwalania pożądanych efektów dotyczących problemów uzależnień, ujęte jest w Miejskim Programie Profilaktyki i Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym oraz Miejskim Programie Przeciwdziałania Narkomanii.

Autor: UMP

Strona głównaPoznańPoznań uzależniony od profilaktyki