Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań uruchomił projekt “Niezależność na telefon”

Wyznaczony asystent pomoże osobom z niepełnosprawnościami poruszać się po mieście. Zapewni wsparcie w robieniu zakupów, a w razie potrzeby wymieni żarówkę, spakuje bagaż i wyczyści wózek inwalidzki. Poznań uruchomił projekt “Niezależność na telefon”.

– Zdecydowaliśmy się wprowadzić ten projekt w odpowiedzi na sygnały, jakie płynęły do nas ze strony organizacji pozarządowych i samych osób z niepełnosprawnościami – mówi Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Poznański MOPR od lat pomaga potrzebującym, zapewniając m.in. usługi opiekuńcze, ale do ich przyznania potrzebne są formalności, które wymagają czasu. Tymczasem osoby z niepełnosprawnością potrzebują czasem szybkiej pomocy w zwykłych, codziennych czynnościach. Odpowiedzią mogą być właśnie asystenci.

Aby zamówić pomoc, należy trzy dni przed planowanym terminem usługi zadzwonić do Biura Kontakt (tel. 61 646 33 44). Biuro przyjmuje też zgłoszenia od osób z dysfunkcją słuchu – za pośrednictwem wiadomości sms wysłanej pod numer 783 944 112 lub na adres poczty elektronicznej: [email protected], (temat maila: asystent). Osoba zgłaszająca powinna podać imię i nazwisko osoby z niepełnosprawnością, która zamierza skorzystać z usług asystenta, jej adres oraz termin i rodzaj usługi.

– Projekt jest pilotażowy – wyjaśnia Dorota Potejko, pełnomocniczka prezydenta do spraw osób z niepełnosprawnościami. – Na razie będzie prowadzony do końca 2018 roku, a następnie kontynuowany zgodnie z zapotrzebowaniem. Pierwsi chętni już się do nas zgłosili.

Na pilotaż miasto przeznaczyło ok. 100 tys, zł. Z programu mogą skorzystać pełnoletni poznaniacy z orzeczonym znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, którzy rozliczają swój PIT w Poznaniu.

Asystenci pracują codziennie – z wyjątkiem świąt – od godz. 7.00. do 21.00. Mogą pomóc osobom z niepełnosprawnościami w przemieszczaniu się po Poznaniu i okolicach. Pomogą w zrobieniu zakupów – przy założeniu, że osoba z niepełnosprawnościami będzie również czynnie w nich uczestniczyła – oraz w drobnych pracach, takich jak wymiana żarówki czy utrzymanie w sprawności wózka czy balkonika.

Asystenci zapewnią też wsparcie w innych czynnościach, które nie wchodzą w zakres usług opiekuńczych – np. w pakowaniu bagażu, podarunków czy w pielęgnacji mogił. Pomogą napisać list czy prosty dokument, przeczytają korespondencję osobom, które nie mogą tego zrobić samodzielnie. Ułatwią korzystanie z zajęć sportowych, pomogą w wyprawie do kina, teatru, urzędu czy na basen. Pełną listę dostępnych usług można znaleźć w regulaminie projektu.

Uwaga: w ramach projektu nie będą realizowane usługi opiekuńcze ani specjalistyczne usługi opiekuńcze, np. rehabilitacja, opieka higieniczna czy pielęgnacja zlecona przez lekarza. Aby z nich skorzystać, należy zgłosić się do Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Program realizuje poznańska Fundacja Akceleracji i Inkubacji Biznesu.

Autor: UMP

Strona głównaPoznańPoznań uruchomił projekt "Niezależność na telefon"