Poznań: Uroczystości przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Marek Woźniak: Ta rocznica jest poświęcona kobietom”

Powstanie Wielkopolskie obchody główne
– To kolejna rocznica, którą obchodzimy z dumą i szacunkiem – powiedział marszałek Marek Woźniak przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, podczas głównych uroczystości świętowania 101. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Zanim delegacje z całego kraju oddały hołd powstańcom i złożyły kwiaty u stóp pomnika, marszałek przypomniał, że tegoroczne obchody są poświęcone kobietom – Matkom Powstania Wielkopolskiego i to im należy się szczególny hołd za wkład w przygotowanie powstania, a później w jego zwycięstwo.
– To kobiety pilnowały, żeby dzieci mówiły po polsku, znały obyczaje i obrzędy – mówił Marek Woźniak. – Kanclerz Bismarck, którego nie sposób uznać za przyjaciela Polaków, mówił: „dopóki będzie istnieć kobieta polska – będzie istnieć problem polskości”.

Marszałek przypomniał te kobiety, które pracowały jako łączniczki, budowały polowe szpitale, szyły mundury i organizowały dostawy żywności, a w wolnym czasie prowadziły gospodarstwa rolne, zarządzały majątkami i wychowywały dzieci na patriotów. Aniela Tułodziecka, Emilia Szczaniecka, Aniela Potulicka – to tylko kilka z wielu nazwisk tych niezwykłych kobiet, słusznie nazwanych Matkami Powstania Wielkopolskiego.
– Powstanie Wielkopolskie pokazało siłę kobiet – podsumował marszałek. – I choć rzadko trzymały karabin w rękach, to były integralną częścią zwycięstwa.

W hołdzie tym często niedocenianym powstańcom złożono kwiaty przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich. Byli obecni wielkopolscy posłowie, ministrowie z Marleną Maląg, Szymonem Szynkowskim vel Sękiem i Andrzejem Derą, sekretarzem stanu w kancelarii prezydenta RP na czele. Był także Łukasz Mikołajczyk, wojewoda wielkopolski i Jan Grabkowski, starosta poznański. Miasto Poznań reprezentował prezydent Jacek Jaśkowiak i Mariusz Wiśniewski, jego pierwszy zastępca.

Lilia Łada, fot. L. Łada

Podziel się:

Ostatnio dodane: