Poznań: Umiesz pleść wianki? Zgłoś się do konkursu!

dożynki fot. UMP
Miasto ogłosiło konkurs na najładniejszy wianek dożynkowy w Poznaniu. Każdy mieszkaniec miasta może spróbować swoich sił – formularze zgłoszeniowe można będzie przesyłać do 24 sierpnia.

Rywalizacja zostanie rozstrzygnięta 29 sierpnia w parku Wilsona, gdzie od godz. 12.00 do 14.00 uczestnicy konkursu będą tworzyć swoje wieńce z wcześniej zebranych roślin podczas miejskich dożynek. Będą one w tym roku skromniejsze i mniej okazałe ze względu na pandemię koronawirusa.

– W polskiej tradycji nie ma dożynek bez wieńca – mówi Joanna Jajus, dyrektor Wydziału Działalności Gospodarczej i Rolnictwa UMP, który organizuje wydarzenie. – To ważny symbol, który ma reprezentować urodzaj, dostatek oraz dumę z zebranych plonów. Dlatego zawsze dbano, by prezentował się okazale: wplatano w niego owoce, warzywa, zioła i zboża, przyozdabiano kwiatami i kolorowymi wstążkami. Początkowo wieńce pleciono w formie okręgu, ale współcześnie przybierają one bardzo zróżnicowane formy. Towarzyszące dożynkom w całej Polsce konkursy na najpiękniejszy wieniec pozwalają zachować tę piękną tradycję.

Prace spełniające wymogi regulaminu zostaną nagrodzone. Aby wziąć udział w konkursie, należy do 24 sierpnia 2020 r. przesłać formularz zgłoszeniowy. Jest on wraz z regulaminem dostępny na stronie internetowej miasta.

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: