Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań: UEP nie chce wykładu Mentzena. Konfederacja protestuje

“Myśleliśmy, że Uniwersytet Ekonomiczny jest po to aby kształcić fachowców, a nie bawić się w poprawność polityczną” – skomentowali działacze Konfederacji w proteście przeciwko odwołaniu wykładu Sławomira Mentzena. Dlaczego Mentzen budzi takie emocje?

Sławomir Mentzen jest doktorem ekonomii, doradca podatkowym i jednocześnie wiceprezesem partii KORWiN. Jednak studenckie naukowe TAX, które zorganizowało Majówkę Podatkową, zaprosiło go nie jako polityka, ale jako doradcę podatkowego, by właśnie o podatkach opowiedział.

Protest studentów

Ale część studentów zaprotestowała: pod petycją przeciwko obecności Mentzena w murach uczelni, nawet w charakterze jednorazowego gościa mówiącego o podatkach, podpisało się 240 osób. Co wzbudziło takie kontrowersje? Poszło o poglądy Mentzena, który co prawda nie jest aż tak radykalny i kontrowersyjny jak szef jego ugrupowania Janusz Korwin-Mikke, ale ma na swoim koncie wystarczająco dużo kontrowersyjnych wypowiedzi. Jedne z najbardziej znanych to te wygłoszone 25 marca 2019 w Krakowie dotyczące strategii wyborczej Konfederacji. Mentzen nazwał je “piątką Konfederacji”, bo ujął je w pięciu punktach: sprzeciw względem roszczeń do mienia bezspadkowego, sprzeciw wobec promocji LGBT w szkołach, sprzeciw wobec aborcji, sprzeciw wobec wysokich i skomplikowanych podatków oraz sprzeciw wobec obecnej Unii Europejskiej.

Oświadczenie Uniwersytetu Ekonomicznego

Pod naciskiem studentów UEP zdecydował, że odwoła wydarzenie.

“Ogłoszony w ramach XV Majówki Podatkowej, organizowanej przez Studenckie Koło Naukowe TAX, wykład „Doradztwo podatkowe. Teoria a praktyka” pana Sławomira Mentzena nie odbędzie się” – czytamy w oświadczeniu uczelni. – “Abstrahując od wartości merytorycznej wykładu, Uniwersytet Ekonomiczny w Poznaniu kieruje się w działaniu wartościami, które nie licują z poglądami prezentowanymi przez p. Mentzena. W misji, wartościach i wizji, które przyświecają całej społeczności Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu są jasno sprecyzowane: otwartość na drugiego człowieka, odpowiedzialność nie tylko za jakość edukacji, ale również naszego otoczenia i rozsądek w działaniu. Głoszone przez p. Sławomira Mentzena poglądy stoją w sprzeczności z tymi wartościami, dlatego też zdecydowaliśmy się usunąć jego wystąpienie w ramach wydarzenia organizowanego przez studenckie koło naukowe naszego Uniwersytetu. Dodać należy, że pomysł zaproszenia p. Sławomira Mentzena, jako prelegenta, nie był inicjatywą władz ani pracowników uczelni, a jednego z organizujących wydarzenie i układających jego program studentów”.

Konfederacja protestuje

Przeciwko odwołaniu wykładu zaprotestowali poznańscy politycy Konfederacji, oskarżając UEP o stosowanie cenzury prewencyjnej i ograniczanie wolności słowa, podkreślając, że przecież miało to być spotkanie o podatkach, a nie o polityce.
“Myśleliśmy, że Uniwersytet Ekonomiczny jest po to aby kształcić fachowców, a nie bawić się w poprawność polityczną” – napisali na swoim profilu na FB.

https://www.facebook.com/PartiaKORWiNPoznan/posts/298395042469916

Zdaniem mecenasa Piotra Wawrzyniaka z Konfederacji sytuacja przypomina “ciężki PRL”, jeśli chodzi o cenzurę. Podkreślił, że Mentzen jest działaczem partii legalnie działającej w Polsce, mającej swoich przedstawicieli w parlamencie. Jego zdaniem odwołanie wykładu ze względu na jego poglądy świadczy o tym, że środowiska mówiące o wolności słowa i demokracji w ogóle ich nie stosują w praktyce.

Do sprawy odniósł się sam Sławomir Mentzen odniósł się do sprawy w mediach społecznościowych, podkreślając, że nie rozumie, co mają jego poglądy do podatków.
“Oznacza to chyba, że wolność słowa i myśli nie są wartościami istotnymi dla społeczności UE w Poznaniu” – napisał. – “Rozumiałbym jeszcze, gdyby spotkanie miało mieć polityczny charakter. Ale co mają moje poglądy (i o które poglądy się tu w ogóle rozchodzi?), do webinaru o podatkach, tego nie wiem. Zabawnie się też czyta, że wartością uczelni jest “otwartość na drugiego człowieka”, której świetnym przykładem jest zamknięcie się na mnie. W przeciwieństwie do UE w Poznaniu, ja jestem otwarty na debaty z prawie każdym.”

https://www.facebook.com/slawomirmentzen/posts/572826327542553

Strona głównaPoznańPoznań: UEP nie chce wykładu Mentzena. Konfederacja protestuje