piątek, 23 lutego, 2024

Poznań uczcił rocznicę przystąpienia Polski do UE nowymi nazwami ulic i skwerów

W Poznaniu, dwie dekady po dołączeniu Polski do Unii Europejskiej, miasto postanowiło uczcić to historyczne wydarzenie, nadając nowe nazwy kilku miejskim przestrzeniom. Cztery lokalizacje w Poznaniu otrzymały nazwy upamiętniające zarówno integrację Polski z Unią Europejską, jak i osobistości, które miały znaczący wpływ na rozwój stosunków międzynarodowych kraju.

Jedna z ulic, łącząca Jawornicką z Babimojską, została nazwana Ulicą Unii Europejskiej.

Drugą ulicę, łączącą Babimojską ze Smardzewską, nazwano imieniem Jana Kułakowskiego – dyplomaty i negocjatora, którego działania przyczyniły się do negocjacji i podpisania układu stowarzyszeniowego z Unią Europejską oraz złożenia wniosku o członkostwo Polski w UE.

Skwer przy ul. Grunwaldzkiej nosi teraz imię Bronisława Geremka – historyka, polityka, uczestnika obrad Okrągłego Stołu oraz ministra spraw zagranicznych. Geremek, znany także z działalności w Solidarności, odegrał rolę w procesie integracji Polski z Unią Europejską i NATO.

Imię Władysława Bartoszewskiego, działacza opozycji antykomunistycznej i dwukrotnego ministra spraw zagranicznych, nadano skwerowi na osiedlu Mikołaja Kopernika. Bartoszewski, który był również żołnierzem Armii Krajowej i uczestnikiem Powstania Warszawskiego, napisał liczne książki i artykuły. Zmarł w 2015 roku.

Ostatnie miejsce, skwer w rejonie ulic Stawna i Garbary, zostało nazwane imieniem ojca Czesława Białka, jezuity i kapelana Armii Krajowej, który był trzykrotnie skazany na więzienie przez komunistyczne władze PRL. Po wyjściu z więzienia, kontynuował działalność duszpasterską i społeczną w Poznaniu.

Dodatkowo, rondo u zbiegu ulic Karola Szymanowskiego, Franciszka Stróżyńskiego i Hulewiczów otrzymało nazwę Piątkowo, co również stanowi ciekawe odniesienie do lokalnej tożsamości.

Źródło: UMP
Strona głównaPoznańPoznań uczcił rocznicę przystąpienia Polski do UE nowymi nazwami ulic i skwerów