Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: UAM w… Atenach

Profesor Andrzej Lesicki, rektor Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, podpisał w Atenach akt notarialny kupna lokalu – przyszłej siedziby Polskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach. Instytut jest pod względem organizacyjnym jednostką UAM, podległą bezpośrednio rektorowi.

Zakup siedziby kończy wieloletni proces tworzenia PIAA. Tym samym UAM wypełnił swoje zobowiązania wobec nauki polskiej do utworzenia w Atenach jednostki reprezentującej interesy wszystkich polskich badaczy zainteresowanych
Grecją, w szczególności archeologów. Zobowiązanie to zostało ujęte w Porozumieniu podpisanym dwa lata temu z sześcioma innymi instytucjami naukowymi naszego kraju.

Niespełna 120-metrowy lokal w Atenach na ul. Dionisiou Eginitou 7 został kupiony od archeologów kanadyjskich i pełnił dotychczas funkcję siedziby Kanadyjskiego Instytutu Archeologicznego w Atenach. Najbliższe miesiące poświęcone zostaną na niezbędne prace remontowe i dostosowawcze.

– Nie zmienia to faktu, że Instytut już działa od roku i między innymi dzięki jego istnieniu nasz uniwersytet otrzymał pierwszą licencję na badania terenowe w Grecji – informuje dyrektor PIAA prof. Janusz Czebreszuk.

UAM jest pierwszą polską instytucją w historii, która rozpoczyna własny projekt badań terenowych w Grecji. Naukowcy z UAM będą kontynuowali badania prowadzone od 10 lat w dolinie rzeki Anthemous, zlokalizowanej w północnej Grecji. Dotychczas byli partnerami gospodarzy z Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach i Eforatu do spraw Starożytności Regionu Saloniki.

Rektorowi towarzyszyli: rektor elekt prof. Bogumiła Kaniewska oraz kanclerz UAM Marcin Wysocki.

UAM, el

Strona głównaPoznańPoznań: UAM w... Atenach