Poznań: UAM spadł w Rankingu Szanghajskim 2021

Miasto Poznań Święty Marcin UAM fot. Sławek Wąchała

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza nadal znajduje się wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie, jak dowodzą wyniki najbardziej znanego akademickiego rankingu – ale od trzech lat jego pozycja jest coraz niższa.

Na pierwszym miejscu niezmiennie od lat jest Uniwersytet Harvarda, na drugim Uniwersytet Stanford, a na trzecim – Uniwersytet Cambridge. Polskie uczelnie, a jest ich ujętych dziesięć w rankingu, zaczynają się w połowie rankingu: Uniwersytet Jagielloński (401-500), Uniwersytet Warszawski (401-500). Kolejna, trzecia z Polski, jest Akademia Górniczo-Hutnicza (701-800).

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza mieści się w przedziale 901-1000, czyli w ostatniej setce. Rok temu był w dziewiątej setce. Również w dziesiątej setce znajdują się Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska.

Przypomnijmy, że ranking szanghajski przygotowuje Uniwersytet Jiao Tong z Szanghaju. Oceniając uczelnie wyższe bierze pod uwagę aktywność naukową pracowników, liczbę publikacji – ale także ich jakość i ocenę przez gremia międzynarodowe. Ważna jest też liczba laureatów Nagrody Nobla i medalu Fieldsa.

 

Podziel się:

Ostatnio dodane: