Miasto Poznań Święty Marcin UAM fot. Sławek Wąchała

Poznań: UAM spadł w Rankingu Szanghajskim 2021

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza nadal znajduje się wśród tysiąca najlepszych uczelni na świecie, jak dowodzą wyniki najbardziej znanego akademickiego rankingu – ale od trzech lat jego pozycja jest coraz niższa.

Na pierwszym miejscu niezmiennie od lat jest Uniwersytet Harvarda, na drugim Uniwersytet Stanford, a na trzecim – Uniwersytet Cambridge. Polskie uczelnie, a jest ich ujętych dziesięć w rankingu, zaczynają się w połowie rankingu: Uniwersytet Jagielloński (401-500), Uniwersytet Warszawski (401-500). Kolejna, trzecia z Polski, jest Akademia Górniczo-Hutnicza (701-800).

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza mieści się w przedziale 901-1000, czyli w ostatniej setce. Rok temu był w dziewiątej setce. Również w dziesiątej setce znajdują się Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska.

Przypomnijmy, że ranking szanghajski przygotowuje Uniwersytet Jiao Tong z Szanghaju. Oceniając uczelnie wyższe bierze pod uwagę aktywność naukową pracowników, liczbę publikacji – ale także ich jakość i ocenę przez gremia międzynarodowe. Ważna jest też liczba laureatów Nagrody Nobla i medalu Fieldsa.

 

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze