Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Trwają IX Dni Twierdzy Poznań

7 fortów, 10 schronów, 5 muzeów i specjalna autobusowa linia forteczna, by zwiedzający dali radę zobaczyć jak najwięcej. W Poznaniu trwają IX Dni Twierdzy , w tym roku wyjątkowo pełne atrakcji.

W programie tegorocznej imprezy znalazło się ponad 25 pozycji – głównie związanych z XIX-wiecznymi fortami, bo ich jest w Poznaniu najwięcej. Warto więc jeszcze dziś zajrzeć do fortów: Ia, IVa, V, Va, Fort VI, VIIa oraz VII, siedziby Muzeum Martyrologii Wielkopolan. Wprawdzie muzeum przechodzi gruntowną renowację i jest zamknięte, ale z okazji Dni Twierdzy Poznań, będzie można je zwiedzić i zobaczyć, co już zostało wyremontowane. Po raz pierwszy w akcji bierze udział Muzeum Broni Pancernej ze swą unikalną kolekcją.

Warto oczywiście zajrzeć na Cytadelę, by obejrzeć pozostałości Fortu Winiary, największego z poznańskich fortów, a także zajrzeć do Muzeum Uzbrojenia i obejrzeć jego kolekcję broni z okresu drugiej wojny światowej oraz Muzeum Armii “Poznań”, gdzie z kolei znajdziemy wystawę poświęconą wydarzeniom z września 1939. Koniecznie warto zwiedzić Muzeum Broni Pancernej, które przygotowało specjalną ekspozycję i dodatkowe atrakcje na dni twierdzy.

A przecież forty i muzea to nie wszystko. W Poznaniu są także schrony przeciwlotnicze i w tym roku będzie można zwiedzać te znajdujące się parku Wilsona, parku Sołackim, przy ul. Kościelnej, a także schron Arthura Greisera, namiestnika tzw. Kraju Warty, w podziemiach willi przy ul. Berwińskiego, czyli obecnej siedziby Radia Poznań.

Warto przy okazji także pamiętać, że forty i schrony z czasów drugiej wojny światowej to nie cała historia militarnego Poznania. Już Mieszko I otoczył Poznań potężnymi wałami, których pozostałości można podziwiać w Rezerwacie Archeologicznym Genius loci, a te nieco późniejsze – w Makietach Dawnego Poznania.

Warto także zajrzeć do schronu przy ulicy Babimojskiej: powstał w czasie pierwszej wojny światowej, a lata świetności przechodził w czasie zimnej wojny, jako schron Obrony Cywilnej. Z czasów zimnej wojny pochodzi też schron przeciwatomowy dla władz miasta, który znajduje się przy ul. Słupskiej.

Zwiedzenie tych wszystkich obiektów ułatwia forteczna linia autobusowa, która dowiezie miłośników fortyfikacji do wszystkich obiektów biorących udział w Dniach Twierdzy Poznań. Dwie dodatkowe linie autobusowe oznaczone numerami: 101 i 103 rozpoczynają i kończą swoje trasy na pętli autobusowej na Garbarach i kursują co 40 minut. Obowiązuje na nich taryfa jak na liniach turystycznych.

 

Strona głównaPoznańPoznań: Trwają IX Dni Twierdzy Poznań