przebudowa Gdyńska 4 fot. PIM .jpg

Poznań: Trwa przebudowa Gdyńskiej. Jedno rondo już jest

Pierwsze z dwóch nowych rond na Gdyńskiej jest na ukończeniu. Zakończyła się budowa murów oporowych wzdłuż torów kolejowych, a na samo rondo wylewana jest masa pod jezdnię.

– Aby ograniczyć powstawanie kolein wywołanych przejazdami np. ciężarówek, na jezdni ronda zastosowano mieszankę o wysokim module sztywności. Na odcinku ul. Poznańskiej wchodzącym w zakres zadania realizowanego przez PIM powstają także chodniki i ścieżki rowerowe. Wcześniej przebudowana została sieć wodociągowa wraz z kanalizacją deszczową w obrębie ronda, ułożono także nowe światłowody, dzięki którym internet popłynie szybciej – mówi Grzegorz Bubula, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Drugie nowe rondo planowane jest na wysokości ul. Piaskowej. Docelowo po rozbudowie ul. Gdyńska będzie miała dwie jezdnie po dwa pasy ruchu. Nowa jezdnia powstaje od strony torów kolejowych, gdzie konieczne było wykonanie murów oporowych, których wysokość sięga nawet do 4,5 m. Na tak solidnie przygotowanym podłożu fragmentami jest już wylewana masa pod nową jezdnię (na odcinku pomiędzy ul. Poznańską a Piaskową).

Wcześniej wzdłuż nasypu prowadzone były prace związane głównie z infrastrukturą podziemną. Już w styczniu wykonawca, Budimex Budownictwo, oddał do użytku przebudowany gazociąg wysokiego i średniego ciśnienia. Wzdłuż całej nowej trasy przebudowane zostały komory kanalizacyjne.

Z nowej, oświetlonej ul. Gdyńskiej będzie można korzystać już w ostatnim kwartale 2020 roku. Kierowcy będą mieli do dyspozycji dwie jezdnie po dwa pasy ruchu w każdym kierunku. Powstaną zatoki autobusowe, chodniki i drogi rowerowe. Między dwoma rondami, których zadaniem będzie upłynnienie ruchu, zostanie zbudowana dodatkowa droga serwisowa, zapewniająca bezpieczny dojazd do posesji przy ul. Gdyńskiej.

Rozbudowa ok. 1,2 km odcinka ul. Gdyńskiej trwa od października ubiegłego roku na odcinku od granic Poznania do zjazdu do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach. Finansowana jest z budżetu miasta Poznania oraz dofinansowania unijnego. Równocześnie trwa przebudowa ul. Poznańskiej w Koziegłowach, która nadzorowana jest przez Zarząd Dróg Powiatowych.

PIM, el

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze