Poznań: Trasa tramwajowa na ul. 28 Czerwca 1956 r. z lotu ptaka (ZDJĘCIA)

trasa tramwajowa, 28 Czerwca 1956 fot. PIM

Od początku sierpnia poznaniacy mogą znów jeździć tramwajem ulicą 28 Czerwca 1956 r., choć prace na tym odcinku jeszcze trwają: trwa budowa chodników, terenów zielonych i przystanków. Zobaczcie, jak to wygląda z góry!

Poznańskie Inwestycje Miejskie zaprezentowały ujęcia z góry nowej trasy – i trzeba przyznać, że nawet z takiej odległości zmiany są naprawdę zauważalne: zielone torowisko, nowe przystanki i skwery, które gdy zostaną obsadzone roślinami, sprawią, że przy rynku Wildeckim będzie więcej zieleni.
– Na ul. 28 Czerwca 1956 r. toczyć się będą jeszcze prace wykończeniowe, dlatego nadal prosimy o zachowanie ostrożności – ostrzegał przed uruchomieniem trasy Tomasz Płóciniczak, dyrektor ds. przygotowania i realizacji inwestycji.

Przypomnijmy, że gruntownie został przebudowany odcinek trasy od skrzyżowania z ul. Wierzbięcice i Górna Wilda do ul. Kilińskiego i Krzyżowej jako kontynuacja inwestycji z ul. Wierzbięcice.
„Nowe torowisko na ul. Wierzbięcice i 28 Czerwca 1956 r. jest wykonane w technologii ograniczającej drgania. W większości torowisko jest oddzielone od jezdni” – informuje spółka Poznańskie Inwestycje Miejskie. – „Dzięki temu samochody nie będą blokowały przejazdu tramwajom. Zmieniły się również przystanki komunikacji miejskiej, które dostosowane będą do potrzeb osób z niepełnosprawnościami”.

Zgodnie z zapowiedziami przy rynku Wildeckim powstał węzeł przesiadkowy łączący przystanki we wszystkich kierunkach. Przed remontem pasażerowie – jeśli chcieli zmienić linię tramwajową – musieli przebiegać między przystankami na Wierzbięcicach i Górnej Wildzie, które znajdowały się w sporej odległości od siebie, a dojście z jednego do drugiego też nie było łatwe. Nowe rozwiązanie jest znacznie wygodniejsze dla pasażerów, zwłaszcza że na nowych przystankach są też zamontowane tablice informacji pasażerskiej.

Do wykonania pozostały jeszcze prace brukarskie, montaż małej architektury i zagospodarowanie zieleni: zostanie posadzonych kilkanaście drzew i ponad 1500 krzewów w nowych klombach na narożnikach i wzdłuż ulic. Do tego zamontowane zostaną ławki, stojaki rowerowe oraz kosze na śmieci. Roboty wykończeniowe i porządkowe potrwają do końca lata.