Sprawdzanie zgód TCF
poniedziałek, 29 kwietnia, 2024

Poznań: Tajemnice podziemi Fary Poznańskiej

Krypty, w których chowano zakonników, znakomitych mieszkańców Poznania – i ofiary dżumy, która spustoszyła miasto. Stowarzyszenie Pasjonaci Podziemi zaprasza do zwiedzania podziemi Poznańskiej Fary!

To naprawdę niezwykłe miejsce na mapie poznania, i to nie tylko podziemnego. Przede wszystkim podziemia można zwiedzać raptem od lat 90. ubiegłego wieku – wcześniej zajmowały je Piwnice Win Importowanych i wstęp osobom postronnym był surowo wzbroniony z przyczyn oczywistych. Kto oparłby się takiej ilości dobrego wina, gdyby mógł tam wejść…

Poza tym z podziemi podobno jeszcze w okresie międzywojennym można było tajnym korytarzem przejść w jedną stronę do ratusza, a w drugą do kościoła Bernardynów. Oba korytarze wybudowano oczywiście w celach obronnych, by załoga broniąca kościoła w czasie wojny w razie czego mogła się szybko ewakuować albo do ostatniego punktu oporu, czyli ratusza, albo przez kościół Bernardynów za miasto. Nie byłoby bezpiecznie, gdyby osoby postronne mogły sobie w tę i z powrotem spacerować podziemiami.

W latach 90. podziemia otwarto z powodu… skarbu. Andrzej Niwiński, znany warszawski archeolog i Zbigniew Karolczak, archeolog z Poznania, zdobyli informacje, że to właśnie w podziemiach fary może być ukryty słynny zbiór ponad 1500 rycin Stanisława Latanowicza. Fara była jednym z miejsc, gdzie na wypadek wojny te zbiory miały być ukryte, takie polecenie wydał prezydent Cyryl Ratajski i są na to dokumenty. Jednak najwyraźniej w ostatniej chwili miejsce ukrycia zmieniono, bo w podziemiach fary żadnego skarbu archeolodzy nie znaleźli. Przy okazji za to posprzątano podziemia i skuto beton, którym wcześniej usiłowano “wyremontować” podziemia, a co doprowadziło tylko do zawilgocenia murów i tego, że zaczęły niszczeć w przyspieszonym tempie. Plotka głosiła, że od początku chodziło głównie o ten remont, żeby się fara nie zawaliła, ale potrzebny był dobry pretekst, by do podziemi wejść. Skarb zawsze jest takim pretekstem.

W podziemiach oprócz sklepionych kolebkowo i bardzo efektownych krypt można też podziwiać fragment muru wewnętrznego średniowiecznych fortyfikacji miejskich, no i trumny, które tam spoczywają. Pod farą niegdyś chowano zakonników (jezuitów) i dobroczyńców tego kościoła. Dodatkowo w ostatnich czasach miejsce pochówku znalazły tu osoby znalezione na placu Kolegiackim.

Dzisiejsze zwiedzanie z przewodnikiem będzie się odbywało w dwóch turach, o 16.00 i o 17.00. Przewodnik będzie czekał na wycieczkowiczów z flagą Pasjonatów Podziemi. By wziąć udział w wycieczce, wcześniej należało się zarejestrować na liście.

Strona głównaPoznańPoznań: Tajemnice podziemi Fary Poznańskiej