Poznań: Tablica na Wzgórzu Berlińskim upamiętniła Powstańców Wielkopolskich

Odsłonięcie tablicy Poznańskiego Szlaku Fortecznego Wzgórze Berlińskie fot. Sławek Wąchała
Na Wzgórzu Berlińskim odsłonięto tablicę upamiętniającą zwycięski szturm powstańców wielkopolskich na lotnisko Ławica. Szturm rozpoczął się właśnie z tego wzgórza.

Zdobyte w Poznaniu samoloty, wydatnie przyczyniły się do obrony Polski podczas wojny w 1920 roku, jest to również największy łup w historii oręża polskiego. Właśnie by przypomnieć, jak wielkie znaczenia miał wysiłek poznańskich powstańców dla odzyskania niepodległości i jej utrzymania, Rada Osiedla Krzyżowniki-Smochowice ufundowała tę tablicę i postanowiła ją odsłonić właśnie w Święto Niepodległości.

Tablica na Wzgórzu Berlińskim to jedna z dwu nowych tablic na szlaku poznańskiej twierdzy. Drugą tablicą jest tablica przy ulicy Kopylnik poświęcona historii pobliskiego lotniska na Krzesinach i militarnej przeszłości okolic Sypniewa i Głuszyny. Obie tablice ukazują również fortyfikacje dalekich przedpoli Twierdzy Poznań budowanych podczas obu wojen światowych.

Poznański szlak forteczny został wytyczony w 2015 roku. Jednak jego geneza sięga początku XXI stulecia, kiedy to członkowie Harcerskiego Kręgu Miłośników Fortyfikacji i Eksploracji w Poznaniu opracowywali program popularyzacji i rewitalizacji poznańskich fortyfikacji. Jednym z pomysłów było wytyczenie szlaku łączącego ciekawsze obiekty Twierdzy. Początkowo zakładano, że tablice informacyjne staną przy fortach twierdzy fortowej i wybranych reliktach fortyfikacji poligonalnych.

Bogusław Musielak postarał się o kontakt i wsparcie lokalnego osiedlowego samorządu, a Konrad Dąbrowski zadbał o treść tablicy, projekt graficzny i szkic konstrukcji stelaża. Istotną sprawą dla powodzenia całego zamierzenia było wsparcie akcji przez Mariusza Wojciechowskiego – znawcę Twierdzy Poznań i świetnego rysownika fortyfikacji, który narysował rzut fortu.

– Poznański szlak forteczny to ponad 40 najciekawszych punktów na terenie Twierdzy Poznań – mówi Michał Andrzejak, prezes Porozumienia dla Twierdzy Poznań. – Bardzo nas cieszy zaangażowanie lokalnych samorządów pomocniczych, które zabezpieczyły środki na realizację zamierzenia. Dwie nowe tablice szlaku fortecznego powstały dzięki współpracy Rady Osiedla Krzyżowniki-Smochowice, Rady Osiedla Głuszyna z Porozumieniem dla Twierdzy Poznań przy wsparciu Zakładu Lasów Poznańskich, który jest gospodarzem terenu. Zapraszamy wszystkich poznaniaków na na spacery śladami historii, na Wzgórze Berlińskie i w dolinę rzeki Głuszynki trasą Głuszyna-Sypniewo-Kopylnik.

Porozumienie dla Twierdzy Poznań, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: