szpital tymczasowy fot. K. Adamska

Poznań: Szpital tymczasowy na MTP nareszcie zacznie działać

Jak informuje urząd wojewódzki, minister zdrowia Adam Niedzielski podpisał dziś decyzję o uruchomieniu tego szpitala. Placówka ruszy 1 lutego. Wniosek w tej sprawie złożyła wicewojewoda wielkopolski Aneta Niestrawska.

Szpital w czteropaku Międzynarodowych Targów Poznańskich liczy 597 łóżek z dostępem do tlenu, w tym 48 łóżek intensywnej terapii dla osób wentylowanych respiratorem. Łóżka szpitalne są podzielone na oddziały i będą oddawane do użytku, w miarę przybywania pacjentów.

– Uruchomienie szpitala tymczasowego ma ścisły związek z kontynuacją procesu uwalniania łóżek covidowych w szpitalach całego województwa i ich przekazywania dla pacjentów z innymi schorzeniami – tłumaczy wicewojewoda Aneta Niestrawska.

Przypomnijmy, że w wielkopolskich szpitalach na 2 poziomie zabezpieczenia mamy 1174 łóżek zajętych oraz 716 wolnych.

– Otwarcie szpitala tymczasowego pozwoli wykorzystać potencjał szpitali klinicznych, których kadra zostanie zaangażowana w opiekę nad osobami z COVID-19 i podejrzeniem tej choroby, a także umożliwi dalsze przywracanie oddziałów szpitalnych dla pozostałych pacjentów – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor Wielkopolskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ. – Jednocześnie, personel szpitali, w których już zostały uwolnione łóżka covidowe, będzie mógł w większym stopniu zadbać o leczonych tam pacjentów niezakażonych koronawirusem.

Przypomnijmy, że szpital był gotowy zgodnie z założonym planem pod koniec listopada minionego roku. Tylko na tomograf komputerowy trzeba było jeszcze czekać do grudnia, ale za to teraz szpital dysponuje m.in. jednym z najnowocześniejszych tomografów komputerowych. Przy pawilonach mieszczących sale chorych, gabinety lekarskie i zabiegowe, magazyny, zaplecze sanitarne dla pacjentów oraz pomieszczenia dla obsługi medycznej i socjalnej szpitala postawiono także dwa zbiorniki na tle medyczny: główny i rezerwowy.

Od grudnia i szpital, i personel czekały na decyzję co do dalszego losu placówki, tymczasowo jej część przeznaczając na punkt szczepień. Obecnie minister, po analizie sytuacji epidemiologicznej w kraju, podjął decyzję o jego otwarciu – nadzorem merytorycznym objął placówkę Szpital Kliniczny im. Przemienienia Pańskiego w Poznaniu.

WUW

0 0 votes
Oceń artykuł
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze