Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań: Szkoły sporo zaoszczędzą. Dzięki termomodernizacji

Dzięki termomodernizacji spadły opłaty stałe za ogrzewanie, a w piątek przedstawiciele miasta i Veolii Poznań podpisali umowy, które dodatkowo umożliwią zoptymalizowanie dostaw ciepła do szkół.

Do pierwszego, pilotażowego etapu projektu realizowanego przez miasto i Veolię, wytypowano sześć szkół, które zostały wybudowane w oparciu o ten sam projekt architektoniczny i w ostatnich latach zostały poddane termomodernizacji.

Pozwoliło to na obniżenie opłat stałych średnio o 35%, co przyniosło miastu roczne oszczędności wysokości 175 tys. złotych. Do tego dochodzą opłaty zmienne, odzwierciedlające rzeczywiste zużycie. Biorąc pod uwagę obecne potrzeby cieplne pilotażowych obiektów, ograniczenie zużycia ciepła tylko o pięć procent, przyniesie łącznie około 40 tysięcy złotych oszczędności. Pięć procent zaoszczędzonej energii to również prawie 60 ton CO2, które nie zostanie wyemitowane do atmosfery.

Montaż czujników i specjalistycznego opomiarowania pozwoli tak zarządzać energią, aby pomieszczenia nie były ogrzewane w okresie nocnym oraz w weekendy, kiedy nie są wykorzystywane. Pomoże to wygenerować dodatkowe oszczędności finansowe dla miasta.

– W pierwszym etapie mówimy o sześciu szkołach i około 220 tys. zł oszczędności rocznie. Nasze działania przełożą się także na ekologię. Pozwolą zmniejszyć poziom CO2 w powietrzu, na czym skorzystają wszyscy mieszkańcy – tłumaczy Bartosz Guss, zastępca prezydenta Poznania.

Sukces pilotażu spowodował, że współpraca pomiędzy miastem i Veolią będzie kontynuowana, a projekt ma docelowo objąć wszystkie miejskie budynki oświatowe przyłączone do sieci ciepłowniczej.

– Dla miasta każda oszczędność finansowa jest ważna. Środki, które pozostają w budżecie, możemy wydać na inne zadania publiczne, także związane z oświatą. Każde zaoszczędzone 100 lub 200 tys. zł to szansa na dodatkowe pomoce dydaktyczne, działania społeczne czy remontowe – zauważa Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania.

– Bardzo często mówi się o społecznej odpowiedzialności biznesu – dodaje Dalida Gepfert, prezes zarządu Veolia Energia . – Veolia współpracuje nie tylko z miastem, ale też lokalną społecznością. Zależy nam na partnerstwie. Jesteśmy także po to, aby pomóc państwu zaoszczędzić. Zadowolony klient to dla nas ogromna wartość.

Usługa zarządzania zostanie zrealizowana w formule ESCO – Poznań nie poniesie żadnych kosztów związanych z realizacją inwestycji (montaż czujników, opomiarowania itp.), a zyski z działań optymalizacyjnych będą dzielone pomiędzy szkoły i Veolię. Dodatkowo prognozowany efekt pilotażowego projektu został zgłoszony do Urzędu Regulacji Energetyki w celu uzyskania białych certyfikatów. Są to świadectwa efektywności energetycznej wydawane za uzyskany efekt energetyczny (oszczędności energii) w wyniku realizacji przedsięwzięcia modernizacyjnego. Pozyskanie białych certyfikatów przyniesie Miastu dodatkowe kilkanaście tysięcy złotych oszczędności.

Projekt optymalizacji zużycia ciepła w obiektach użyteczności publicznej jest jednym z zadań realizowanych przez Oddział Miejskiego Energetyka. Obecnie prowadzone są negocjacje dotyczące obniżenia mocy zamówionej dla kolejnych obiektów. W drugim etapie, który obejmuje 12 przedszkoli, miasto przewiduje uzyskanie oszczędności na poziomie 100 tys. złotych.

UMP, el

Strona głównaBiznes i FinansePoznań: Szkoły sporo zaoszczędzą. Dzięki termomodernizacji