Miejska Pracownia Urbanistyczna wyłożyła do publicznego wglądu projekt miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego rejonu ulicy Mieleszyńskiej, czyli okolic Szacht. Wśród projektowanej zabudowy są też budynki wielorodzinne.
Projekt prezentuje zabudowę w większości jednorodzinną, ale jest też kilka fragmentów przeznaczonych pod zabudowę wielorodzinną i co gorsza – ta zabudowa dochodzi prawie do Szacht. Z pewnością dzięki temu mieszkańcy tych bloków będą mieli niezwykle malownicze widoki z okien – ale czy to dobrze dla Szacht?
Powstająca na tym terenie zabudowa już od dawna budziła zaniepokojenie ekologów, którzy obawiali się, by na Szachtach nie powtórzyła się historia z Żurawińcem, gdzie wskutek rabunkowej zabudowy wokół terenu rezerwatu został odcięty dopływ wód gruntowych do stawów i las zaczął wysychać. Odwrócono proces nakładem ogromnych środków i sił, także społecznych. Mieszkańcy organizowali Zielone Marsze, by zwrócić uwagę władz miasta na problem. A przecież wystarczyłaby inna zabudowa i nie byłoby ani problemu – ani kosztów.
Podobnej sytuacji ekolodzy obawiali się na Sołaczu, gdyby doszły do skutku plany zabudowy wielorodzinnej terenów po niedoszłej hali UAM przy Niestachowskiej. Groziłoby to wysychaniem stawów w parku Sołackim i obniżenia poziomu wód gruntowych w całej dolinie Bogdanki. Walka o takie plany zagospodarowania Sołacza, by do tego nie doszło, jeszcze trwa.
Czy teraz mamy mieć powtórkę z rozrywki na Szachtach?
Przypomnijmy: chodzi o teren na południu Poznania, uznany jeszcze w latach 70. ubiegłego wieku za jeden z najcenniejszych przyrodniczo na terenie Poznania. To dlatego objęto go ochroną w ramach użytków ekologicznych, a radni ze Świerczewa walczyli, by nie dopuścić do zabudowania i zbytniego „ucywilizowania” tego terenu. Od 2014 rozpoczął się proces przystosowywania terenu Szacht do celów spacerowych i turystycznych, powstały ścieżki spacerowe, pojawiły się ławki oraz kosze, a później powstała wieża widokowa i pomost spacerowy. A w tym roku wieża widokowa na Szachtach razem z poznańskim parkiem Heweliusza zwyciężyły w konkursie na najlepiej zagospodarowaną przestrzeń publiczną w Wielkopolsce. Jury wysoko oceniło sposób, w jaki Poznań kształtuje miejskie tereny zielone. A dodajmy, że to konkurs organizowany przez Towarzystwo Urbanistów Polskich, odbywający się już po raz ósmy.
Radni osiedlowi z Fabianowa – Kotowa zapraszają zainteresowanych tematem na swoją sesję, która odbędzie się 16 października o 18.00. Mieszkańcy mogą też składać swoje uwagi do planu pisemnie w MPU ul. Za Bramką 1, 61-842 Poznań, w godz. od 9:00 do 13:00. do 21 października.
Dyskusja publiczna nad przyjętymi w projekcie planu miejscowego rozwiązaniami odbędzie się w dniu 16 października 2019 r. w sali konferencyjnej Miejskiej Pracowni Urbanistycznej o godz. 17:00.
Lilia Łada