piątek, 29 marca, 2024

Poznań: “Świeckie państwo bez cenzury”. Akcja Młodych Nowoczesnych

Pod takim hasłem Młodzi Nowocześni wspierają artystkę Elżbietę Podleśną, która za stworzenie grafiki Maryi w tęczowej aureoli jest ścigana przez prokuraturę pod zarzutem obrazy uczuć religijnych.

Posłowie Nowoczesnej, w imieniu klubu KO, złożyli projekt ustawy znoszący art. 196 Kodeksu Karnego o obrazie uczuć religijnych. To właśnie ten przepis jest podstawą działań prokuratury wobec Elżbiety Podleśnej. Przypomnijmy, że chodzi o artystkę, która naklejała w Płocku wizerunki Matki Boskiej w tęczowej aureoli. Została za to zatrzymana przez policję w swoim mieszkaniu w Warszawie o godzinie 6.10, a następnie przetransportowana do Komendy Miejskiej Policji w Płocku, gdzie objęto ją 48-godzinnym aresztem.

– Celem głównym projektu jest realizacja art. 54 i 73 Konstytucji – mówi o projekcie ustawy radny Bartłomiej Ignaszewski z Nowoczesnej. – Zapewnienie wolności wyrażania poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania informacji, a także zapewnienie wolności do tworzenia. Drugim głównym celem jest zwiększenie zakresu wolności słowa, którego naruszenia winny być egzekwowane na drodze cywilnej.

Zdaniem radnego Ignaszewskiego artykuły 212-215 Kodeksu Karnego o ściganiu z urzędu za zniesławienie niosą ze sobą wiele negatywnych konsekwencji
dotyczących wolności słowa i porządku życia społecznego w Polsce.
– Te artykuły dają państwu możliwość opresyjnego rozprawiania się z każdym, kto nieprzychylnie wyraża się na temat instytucji, które PiS otacza wyjątkową troską – podkreśla radny. – Widmo odpowiedzialności karnej przed organami ścigania często powodowało efekt mrożący u dziennikarzy czy pozarządowych organizacji
strażniczych. Likwidację tych artykułów postulowały już liczne organizacje, w tym Helsińska Fundacja Praw Człowieka czy Izba Wydawców Prasy. Niestety, w państwie PiS są to narzędzia politycznego ucisku i dlatego muszą zniknąć z Kodeksu Karnego. W naszej opinii gwarancje zawarte w Kodeksie Cywilnym i art. 216 Kodeksu Karnego są wystarczające, by chronić dobra osobiste obywateli i instytucji. Ryzyko ścigania przez prokuratora z groźbą sankcji więzienia to kula u nogi polskiej demokracji. Ustawa nowelizująca Kodeks Karny będzie nas przybliżała do tego, czym jest właśnie świeckie państwo, które powinno być jednym z fundamentów demokratycznego państwa prawa.

Młodzi Nowocześnie nie tylko popierają artystkę broniąc prawa do wolności artystycznej, ale też chcą państwa świeckiego, wolnego od wpływów jakiejkolwiek religii.
– Świeckie państwo i rozdział Kościoła od instytucji publicznych to podstawa – mówił Hubert Jeżewski z Młodych Nowoczesnych. – Sprzeciwiamy się cenzurze działalności publicystycznej, twórczej i artystycznej, którą praktykuje prokuratura, ścigając artystów na podstawie reliktu państwa wyznaniowego. Artykuł 196 Kodeksu Karnego jest wykorzystywany do zastraszania obywateli, którzy wyrażają poglądy kontrowersyjne dla osób wierzących i kościoła. Aktywiści byli ścigani już między innymi za to, że wywieszali flagi tęczowe na pomnikach.

Na dowód solidarności z Elżbietą Podleśną podczas konferencji prasowej zapowiadającej akcję młodzi ludzie trzymali wizerunki Maryi w tęczowej aureoli.
– To symbol tego, jak PiS walczy z artystyczną ekspresją pod płaszczykiem obrazy uczuć religijnych, realizując swoją wizję państwa wyznaniowego – mówił Emil Markiewicz, również Młody Nowoczesny. – Sankcja nawet do dwóch lat pozbawienia wolności jest straszakiem dla osób praktykujących wolność słowa, takich jak Elżbieta Podleśna. To Konstytucja RP gwarantuje nam wolności obywatelskie, nie ksiądz, nie imam, nie ojciec dyrektor. Rzeczpospolita nie jest przybudówką Kościoła katolickiego, jesteśmy niezależnym państwem; obywatelami i obywatelkami, którzy powinni być wolni i chcą być wolni. Artykuł 196 Kodeksu karnego już dawno powinien zostać usunięty. Stanowi relikt państwa wyznaniowego, począwszy od tzw. kompromisu aborcyjnego. Chcemy świeckiego państwa!

Strona głównaPoznańPoznań: "Świeckie państwo bez cenzury". Akcja Młodych Nowoczesnych