ćwiczenia na Warcie 3 fot. policja

Poznań: Strażacy i policjanci ćwiczyli na Warcie

Ratowanie człowieka z rzeki z pomocą sprzętu ratowniczego, pływanie w suchym skafandrze, a wszystko to w silnym nurcie Warty. Takie ćwiczenia odbywali wspólnie strażacy JRG 1 PSP i policjanci z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu.

Wspólne ćwiczenia polegały na ratowaniu człowieka z rzeki przy wykorzystaniu sprzętu ratowniczego w postaci rzutek, kołowrota, a także łodzi motorowej. Każdy policjant szkolił swoją umiejętność pływania w rzece w skafandrze suchym, sprawdzał możliwości jego wyporu, ograniczenia ruchowe, zmierzył się z dość silnym prądem rzeki oraz z przeszkodami w postaci konarów drzew płynących z prądem.

Akcje ratownicze odbywały się z brzegu i z wody. Najważniejsza w takich sytuacjach jest asekuracja i bezpieczeństwo, zarówno ratownika, jak i osoby tonącej, szybkie podejmowanie decyzji oraz prawidłowa ocena sytuacji i wybór sprzętów ratowniczych.

Ratowanie z rzeki osób tonących jest oceniane jako najtrudniejsze, gdzie siła natury, prądy, warunki atmosferyczne i inne przeszkody w rzece, a także nieuregulowane brzegi stwarzają wiele niebezpieczeństw. Nieprzewidywalność takich sytuacji sprawia, że trudno tu mówić o nauce schematów. W związku z tym ćwiczenia będą powtarzane wielokrotnie, by mieć pewność powodzenia takich akcji. Policjanci muszą być gotowi na różne sytuacje, gdyż brzegi rzek to bardzo atrakcyjne miejsca wypoczynku dla mieszkańców nie tylko Poznania, ale również całej Wielkopolski.

Ćwiczenia odbyły się 26 lutego, a rozpoczęły się minutą ciszy dla uczczenia pamięci zmarłego policjanta asp. sztab. Daniela Halika z Komisariatu Wodnego Policji w Poznaniu.

KWP, el

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze