czwartek, 18 kwietnia, 2024

Poznań: Straż miejska na rowerach. Interwencje bardziej skuteczne!

Od kilku już lat strażnicy miejscy patrolują Poznań także przy pomocy jednośladów i ten rodzaj transportu cieszy się ich dużym uznaniem. “Skutecznie, szybko i ekologicznie” – podsumowują. A jak z interwencjami?

Dzięki rowerom strażnikom łatwiej dotrzeć tam, gdzie potrzebna jest ich pomoc, a gdzie nie wjedzie samochód: na tereny rekreacyjne czy osiedla na obrzeżach miasta. Można ich spotkać nie tylko na terenach rekreacyjnych takich jak Wartostrada, leśne dukty, trasy wokół poznańskich akwenów czy parki, ale również na obrzeżach miasta, najczęściej z zabudową jednorodzinną. Wszędzie tam szukają miejsc zanieczyszczonych wymagających interwencji służb porządkowych i dbają o przestrzeganie bezpieczeństwa i porządku.

Oto przykłady interwencji:
Wartostrada – strażnicy patroli rowerowych najczęściej sięgają po bloczki mandatowe wobec osób spożywających alkohol. W tych interwencjach pomagają im obserwatorzy monitoringu miejskiego. „Studzą” zapędy do szybkiej i niebezpiecznej jazdy zarówno rowerami jak i hulajnogami. Każde zauważone miejsce wymagające uporządkowania, takie jak przepełnione kosze, niezwłocznie przekazują do właściwych służb porządkowych. Od strony ul. Szelągowskiej, na drodze dojazdowej do ogrodów działkowych, samochody parkowały na terenach zielonych. Częste dyscyplinowanie kierowców doprowadziło do wyznaczenia parkingu na terenie prywatnym.

Osiedle Antoninek – Zieliniec – Kobylepole – strażnik rejonowy przyjeżdża rowerem i patroluje osiedlowe uliczki. Zadania formułują mu sami mieszkańcy, zarówno radni Rady Osiedla jak i przechodnie przypadkowo napotkani podczas służby. Funkcjonariusz realizuje praktycznie wszystkie zgłoszenia – od nieprawidłowego parkowania, poprzez sprawy porządkowe, a na numerkach posesji kończąc. Po otwarciu ścieżki w koronach drzew często interweniował wobec spożywających alkohol w miejscach zabronionych. Natomiast w okresie panujących upałów aż trzykrotnie interweniował wobec osób palących ogniska w lesie – ul. Bożeny przy pętli tramwajowej, ul. Arcybiskupa Dymka czy Radziwoja – wszędzie tam interwencja strażnika zakończyła się zagaszeniem paleniska i ukaraniem sprawców.

Wola, Strzeszyn, Kiekrz, Sołacz i Winiary – te jeżyckie osiedla często patrolują strażnicy na rowerach. W toku codziennej służby ujawniają wraki, zaniedbane chodniki, wysypiska śmieci w lasach, czy spalanie odpadów w ogniskach. Często interweniują wobec osób palących papierosy na przystankach komunikacji miejskiej oraz na terenach placówek służby zdrowia.

Umultowo, Morasko-Radojewo – na tych osiedlach strażnicy na rowerach ujawniają zaniedbania z zakresu gospodarki odpadami ciekłymi takie jak nielegalne odprowadzenia ścieków czy brak rachunków za wywóz szamba. Często sprawdzają tereny budów w zakresie przestrzegania gospodarki odpadami budowlanymi oraz reagują na liczne przypadki niszczenia zieleni. W rejonach łąk nadwarciańskich dominującym problemem są dzikie wysypiska odpadów.

Patrole rowerowe straży miejskiej okazały się bardzo przydatne zaraz po wybuchu epidemii koronawirusa – kontrole przestrzegania wprowadzonych przez rząd zasad bezpieczeństwa w obrębie terenów rekreacyjnych takich jak lasy, czy place zabaw prowadzone były szybko i skutecznie.

Straż Miejska w Poznaniu posiada na stanie 28 rowerów, w tym 10 z napędem elektrycznym. 8 rowerów oraz całoroczne umundurowanie ufundowały rady osiedli Nowego Miasta, Piątkowa i Grunwaldu. Patrole rowerowe w straży miejskiej są aktywne od wczesnej wiosny, aż do późnej jesieni.

SMMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Straż miejska na rowerach. Interwencje bardziej skuteczne!