wtorek, 19 marca, 2024

Poznań: Straż Miejska Miasta Poznania ma już 30 lat!

Powołano ją zarządzeniem Prezydenta Miasta Poznania 4 marca 1991 r. jako jedna z pierwszych w Polsce i liczyła wtedy 20 strażników. Teraz jest ich 317. Straż miejska właśnie obchodzi swoje 30. urodziny.

Przy tworzeniu formacji zakładano, że będzie się zajmowała działaniami potrzebnymi społecznie, ale niewymagającymi kwalifikacji i kompetencji policyjnych: egzekwowaniem obowiązku utrzymania czystości oraz nielegalnym handlem ulicznym. Dopiero później do katalogu zadań doszła walka z nielegalnym parkowaniem – i do dziś jest to jedno z głównych zadań strażników miejskich. Mało kto dziś już pamięta, że za organizację i obsługę Stref Płatnego Parkowania początkowo odpowiadała właśnie straż miejska.

Zmieniało się także umundurowanie: na początku każde miasto wybierało sobie taki wzór, jaki mu się podobał – wzory mundurów dla poznańskich strażników przywędrowały aż ze Stanów Zjednoczonych. Dopiero w 1997 roku ustawowo wprowadzono jeden wzór munduru, a w 2012 roku – ujednolicono wygląd radiowozów.

Pierwszych 20 strażników miało swoją siedzibę w budynku urzędu miasta przy placu Kolegiackim, ale już w 1992 r. placówki straży miejskiej działały we wszystkich dzielnicach miasta, tak samo jak numer alarmowy 986. Obecnie w straży miejskiej pracuje 317 osób, w tym 257 strażników (131 kobiet i 186 mężczyzn) oraz 60 osób cywilnych.

Od 2000 roku strażnicy mają prawo usuwać pojazdy z dróg. W 2010 roku rozszerzono te uprawnienia o drogi wewnętrzne i od tego momentu można mówić o ochronie miejsc postojowych dla niepełnosprawnych, o udrażnianiu zastawionych bram wjazdowych, torowisk tramwajowych czy usuwaniu wraków z pomocą lawet.

Warto pamiętać, że straż miejska to także profilaktyka – w jej ramach działają patrole szkolne, które prowadzą działania informacyjne dla najmłodszych poznaniaków w bardzo szerokim zakresie: od bezpieczeństwa w ruchu drogowym po zagrożenie substancjami odurzającymi.

Strażnicy odpowiadają też za obsługę monitoringu miejskiego w Poznaniu – przejęli go od policji w kwietniu 2010 roku. Od tej chwili obraz z kamer monitoringu obserwowany jest przez całą dobę, co przełożyło się na poprawę bezpieczeństwa w całym mieście. Efektem pracy obserwatorów jest około 8 tys. skutecznych interwencji straży miejskiej i policji rocznie.

W styczniu 2016 roku straż miejska przeszła reorganizację: strażnicy otrzymali nowy budynek, radiowozy i nowoczesne wyposażenie (smart fony, mierniki pyłów itp.), a ich organizację pracy dostosowano do oczekiwań mieszkańców. Powstały specjalistyczne referaty takie jak: Ekopatrol – zajmujący się ochroną środowiska, referat interwencyjno-drogowy – zajmujący się nielegalnym parkowaniem, transportem pijanych czy referat wykroczeń – zajmujący się obsługą osób wezwanych do siedziby straży. Utworzono także referaty dzielnicowe zatrudniające strażników rejonowych utrzymujących stałe kontakty z samorządami pomocniczymi i mieszkańcami.

Komendantem straży miejskiej od 2015 roku jest Waldemar Matuszewski.

Strona głównaPoznańPoznań: Straż Miejska Miasta Poznania ma już 30 lat!