Tylko w ciągu pierwszego miesiąca pracy z wykorzystaniem drona skontrolowano 14 301 budynków, a operator drona wskazał 23 nieruchomości. W 18 przypadkach wykryto spalanie odpadów.
Badania z wykorzystaniem statku bezzałogowego prowadzone są w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego i będą kontynuowane do połowy grudnia. Liczba przeprowadzonych kontroli jest zdecydowanie większa, no i są pierwsze wymierne efekty.
W ciągu pierwszego miesiąca pracy skontrolowano 14 301 budynków w różnych rejonach Poznania. Dzięki aparaturze pomiarowej operator wskazał strażnikom do kontroli 23 nieruchomości. W 18 przypadkach ujawniono spalanie odpadów, a w 1 strażnicy pobrali do badań próbkę popiołu.
Przykładem skuteczności tej metody ujawniania źródeł niskiej emisji może być niedawna kontrola w rejonie Umultowa. Operator, po kilku minutach lotu drona, wskazał strażnikom Eko Patrolu 5 adresów nieruchomości. W tych miejscach pobrane próbki dymu wskazywały na spalanie odpadów.
Natychmiastowe kontrole domowych instalacji grzewczych we wszystkich przypadkach wykazały, że tak jest rzeczywiście. Strażnicy ujawnili spalanie starych mebli oraz stolarki budowlanej. Mieszkańcy do ogrzania domów spalali ramy okien, parapety oraz pocięte drzwi, a wszystko to z drewna pokrytego farbami olejnymi. Osoby odpowiedzialne zostały ukarane wysokimi mandatami.
Od 2016 roku, w każdym kolejnym sezonie grzewczym, odnotowujemy ciągły wzrost prowadzonych czynności kontrolnych. W sezonie 2016 / 2017 przeprowadzono ich 1151, w 2017 / 2018 – 2593, a w sezonie 2018 / 2019 – 3100.
Jaki będzie obecny sezon grzewczy – tego jeszcze nie wiadomo. Z jednej strony, w walce o czyste powietrze, straż miejska odnotowuje ciągle rosnące zainteresowanie mieszkańców, a z drugiej badanie jakości powietrza jest dzięki dronowi szybsze i skuteczniejsze. Z pewnością wiec badań i kontroli będzie więcej, a co za tym idzie – więcej czystego powietrza nad Poznaniem.
SMMP, el