Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Stary Rynek będzie… zielony? Wkrótce zacznie się wielka przebudowa

Drzewa, zbiornik retencyjny, nowa, wygodna nawierzchnia i podziemne pojemniki na śmieci, żeby kubły nie straszyły już w zaułkach za Ratuszem. Tak będzie wyglądał Stary Rynek po przebudowie, która rozpocznie się już w przyszłym roku.

Przymiarki do remontu płyty Starego Rynku są podejmowane od lat, jednak jak dotąd bezskutecznie, bo to ogromne i kosztowne przedsięwzięcie, nie mówiąc już o trudnościach logistycznych związanych z wyłączeniem miejsca, gdzie znajduje się tyle lokali rozrywkowych.

W 2018 roku miasto starało się o dofinansowanie renowacji płyty rynku – wówczas koszt oceniono na 53,3 mln zł, a miasto wnioskowało o 30 mln zł. Dofinansowanie udało się zdobyć, ale projekt zaliczył poślizg w czasie. Chodziło o to,by remont nawierzchni nie zaczął się przed końcem remontu placu Kolegiackiego – jak o tym informowaliśmy. Bo wyremontowany plac Kolegiacki będzie mógł przejąć wiele funkcji Starego Rynku – i nawet będzie musiał, jako że remont, jak zakładają władze miasta, potrwa aż dwa lata.

Ostatecznie więc ekipy budowlane wejdą na płytę Starego Rynku w 2021 roku, po sezonie gastronomicznym, a zejdą w roku 2023. Remont ma być prowadzony tak, żeby cały czas było dojście do lokali i oczywiście koziołków. Przedstawiciele władz miasta spotkali się w tej sprawie z tutejszymi przedsiębiorcami i przedyskutowali ewentualne problemy – pod czujnym okiem Rady Osiedla Stare Miasto.

Oprócz wymiany nawierzchni zostanie wymieniona także infrastruktura podziemna, a pod rynkiem powstaną zbiorniki na śmieci i zbiornik na wodę o pojemności 1000 metrów sześciennych. Te pierwsze po to, by kubły nie straszyły już w zaułkach za Ratuszem – a ten drugi po to, by woda nie zalewała piwnic rynkowych kamienic.

Zostanie przebudowany Pasaż Kultury, który zyska zadaszenie, scenę i meble miejskie oraz Galeria Miejska Arsenał, zostanie oczywiście wymieniona kostka, choć nie wiadomo jeszcze do końca, jaka. Powierzchnia rynku nareszcie będzie równa, krawężniki obniżone – to dotyczy także przyległych ulic z wyjątkiem Zamkowej. na rynku zostanie też zamontowane nowe oświetlenie, będzie więcej ławek i toalet publicznych.

No i będą drzewa. Co prawda jeszcze nie bardzo wiadomo, gdzie, bo to zależy od infrastruktury podziemnej, ale – jak zdradza Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto – są szanse na posadzenie ich przy galerii i muzeum wojskowym. Jeśli nie uda się posadzić drzew – pojawią się dodatkowe wyspy zieleni oprócz tych już zaplanowanych przy Odwachu.

Koszt przebudowy ma wynieść 54 miliony złotych, z czego około 30 milionów to środki UE.

el

Strona głównaPoznańPoznań: Stary Rynek będzie... zielony? Wkrótce zacznie się wielka przebudowa