Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 27 kwietnia, 2024

Poznań: Spektakl interdyscyplinarny w Forcie VII

“Noc i mgła” – taki tytuł nosi spektakl, który dziś będzie można obejrzeć w Muzeum Martyrologii Wielkopolan – Forcie VII. Spektakl upamiętnia ofiary pierwszego obozu koncentracyjnego na ziemiach polskich w 80. rocznicę jego utworzenia.

Spektakl interdyscyplinarny “Noc i mgła”, przygotowany przez twórców współpracujących z Fundacją Wspierania Kultury Our [PL]ace Foundation, jest projektem artystycznym i edukacyjnym stanowiącym syntezę muzyki, słowa, choreografii i sztuki operowania światłem.

Przez teren byłego obozu koncentracyjnego przeprowadzą widzów tancerze i statyści tworzący tzw. „obrazy ruchowe” opracowane przez Paulinę Wycichowską – uznaną tancerkę, choreografkę i pedagog tańca.

Warstwę dźwiękową spektaklu tworzyć będą epizody muzyczne grane na żywo z użyciem instrumentów smyczkowych i oboju. Częścią „pejzażu dźwiękowego” będzie także kompozycja złożona z odgłosów nagranych w zakamarkach Fortu VII: skrzypienia drzwi, chrobotu zamków, stuku zamykanych krat itp. – z dźwięków, które towarzyszyły więźniom Fortu VII. Za stronę muzyczną są odpowiedzialni artyści związani m.in. z Akademią Muzyczną w Poznaniu i Filharmonią Poznańską, udzielający się na polu muzyki klasycznej i współczesnej, nie stroniący od muzycznych eksperymentów.

Warstwę słowną spektaklu stanowić będą recytowane wspomnienia, listy i utwory poetyckie napisane przez osoby więzione w Forcie VII.

W byłym obozie koncentracyjnym – w miejscu, którego twórcom marzyło się pogrzebanie polskiej kultury, gdzie po raz pierwszy użyto komory gazowej do masowego mordowania ludności cywilnej – zanurzymy się w historię opowiedzianą językiem sztuki. Autorzy spektaklu, świadomi ciążącej na nich odpowiedzialności, przygotowali wydarzenie, które nie tylko nie budzi obaw o naruszenie powagi należnej miejscu kaźni tysięcy Polaków, lecz – co jest w takim miejscu najważniejsze – dostarcza głębokich przeżyć duchowych, rozbudza wyobraźnię, stymuluje zainteresowanie historią i wzmacnia zdolności empatyczne.

Spektakl rozpocznie się o 18.00. Dla wszystkich, którzy chcą uczestniczyć w wydarzeniach w Forcie VII 12 października, ZTM uruchamia dodatkową linię autobusową 107 na trasie BAŁTYK (Rondo Kaponiera) – Bukowska – Szpitalna (Ogrody) – Dąbrowskiego – Polska (Złota) – Bukowska – RONDO KAPONIERA.

Ostatni autobus z przystanku przy Forcie VII odjedzie o godz. 20.16.

NOC I MGŁA
Reżyseria i choreografia:
Paulina Wycichowska

Muzyka:
Jakub Królikowski, Patryk Piłasiewicz, Cheslav Singh

Wystąpią:

tancerze:
Weronika Cegielska, Alisa Makarenko, Agnieszka Doberska, Wojciech Furman,
Adrian Radwański, Marcin Rolczyński, Kamil Baczyński, Artur Bieńkowski

muzycy:
Maria Antkowiak – sopran
Janusz Andrzejewski – recytator
Łukasz Krzemiński – obój
Olga Winkowska, Paweł Ernst – skrzypce
Joanna Głąb, Agata Ruskowiak – altówka
Anna Szmatoła, Barbara Oblizajek – wiolonczela
Patryk Piłasiewicz, Jakub Zoń – kontrabas

kierownik zespołu muzycznego:
Patryk Piłasiewicz

MMW, el

Strona głównaPoznańPoznań: Spektakl interdyscyplinarny w Forcie VII